Jäta menüü vahele
30.08.2019

Eesti etnograafid külastasid kunagiste ekspeditsioonide jälgedes Handi-Mansimaad

Foto: finnougoria.ru

16. augustil kohtusid Handi-Mansi Jugra autonoomse ringkonna rahvaloomingu majas handi ja mansi ning eesti etnograafid. Eestit esindasid Eesti Rahva Muuseumi töötajad.

Eesti NSV Riikliku Etnograafiamuuseumi (tänase Eesti Rahva Muuseumi) töötajad külastasid Handi-Mansi autonoomset ringkonda 1983-1987 aastatel toimunud ekspeditsioonide jälgedes, mida toona juhtis teadur-etnograaf Edgar Saar.

Need olid erilised reisid, kuna seal koguti unikaalset folkloorset materjali ja joonistati üles obiugrilaste materiaalse kultuuri esemed, mis praeguseks on leidnud tee kolmeköitelisse raamatusarja „Jugra etnograafilised kogud“.

Aastatel 1983-1987 toimus viis ekspeditsiooni, mille tulemusena koostati 21 Jugra etnograafiaalbumit kahes eksemplaris – üks eesti teadlastele ja teine Jugra rahvaloomingu majale.

Kohtumisel osalesid ekspeditsioonidest osa võtnud Emil Kospolov, Jevdokia Njomõsova, Tatjana Moldanova ja Zoja Lozjamova, kellest igal ühel oli oma osa ekspeditsiooni läbiviimisel.

Külalised Eestist viisid kultuuriveteranidega läbi lühiintervjuud ja said teada, et ekspeditsioonidel puututi kokku mitmete raskustega – oli keeruline liikuda ilma teedeta piirkonnas, keerulised olid ka elutingimused ning muidugi keelebarjäär.

Foto Edgar Saare 2008. aastal ilmunud raamatust “Põhjahantide rahvarõivad 20. sajandi viimasel veerandil”

Eesti Rahva Muuseumi töötajad rääkisid, et Tartus on nüüd avatud ekspositsioon, mis on pühendatud kõigile 25-le soome-ugri rahvale. Hantide ja manside ajalugu on esitatud esemete näol, mis koguti just 80ndatel aastatel toimunud ekspeditsioonide käigus. Eesti Rahva Muuseumi teadlane Svetlana Karm tõi välja, et ERMi ekspositsioon on maailmas ainus omataoline.

Edgar Saarelt, kes juhtis kunagi ekspeditsiooni Handi-Mansimaal ja oli kauaaegne Eesti NSV Riikliku Etnograafiamuuseumi (tänase ERMi) etnograaf, on ilmunud mitmeid handi ja mansi teemalisi raamatuid, sh ka raamat „Põhjahantide rahvarõivaid 20. sajandi viimasel veerandil“.

Lähemalt saab Edgar Saare kohta lugeda siin.

Artikli allikas finnougoria.fu (21.08.2019)