Jäta menüü vahele
19.04.2017

Fenno-Ugria 90 tähistamine algab

Tänavu mais saab Fenno-Ugria Asutus 90 aastaseks. Juubeli tähistamist alustame pärimusmuusika-kontserdiga „Linnu tee“ 20. aprillil kell 18 Tallinnas Kumu auditooriumis, 21. aprillil kell 18 Tartus, ERMi Hurda saalis.

Pärimusmuusikakontsertidel „Linnu tee“ rändavad soome-ugri radadel Eesti soome-ugri kogukondade folklooriansamblid, Fenno-Ugria eesti sõbrad ning külaline Neenetsimaalt. Kontserdikava on kokku pannud EMTA pärimusmuusikadoktorant besserman Maria Korepanova. Kaastegev on liivakunstnik Madli Luuk.

Neenetsimaalt külla sõitnud neenetsi folkloori asjatundja ja lauliku Tatjana Lari esinemised ulatuvad Põhja-Venemaa kaluriküladest New Yorgi ja Tuneesiani. Eheda pärimuskultuuri keskel kasvanud tundraneenets Lar on praegu pühendunud laste õpetamisele. Lari lummavat häält sai Eestis esimest korda kuulda 2004. aastal soome-ugri rahvaste IV maailmakongressil Tallinnas ning 2015. aasta hõimupäevade kontsertidel.

Lisaks kontsertidele saab Tatjana Lari näha neenetsi rahvale ja kultuurile pühendatud hõimuklubis 19. aprillil Tallinnas ning 22. aprillil ERMis õpitoas, kus ta keskendub neenetsi rahvalaulu eripäradele. Neenetsi rahvalauluesitus on kui meditatsioon. Sellel on oma helisüsteem, mis erineb tavapärasest diatoonilisest helireast. Seda peab oskama kuulata ja kasutada, et jäljendada lindude hääli, tuua kuulajateni tule praksumist, tuule vihinat, tundrakarjamaade kohinat.

Tallinna ja Tartu kontsertidel saab tutvuda ka ersa puukunstnike Pjotr Rjabovi ja Vasilij Širmankini loominguga. Koostöös ersa kultuuriühinguga Sjatko korraldatud töötoas õpetavad nad ersa rahvusliku puukäsitöö võtteid.

„Linnu tee“ kontserdile Tallinnas saab osta toetajapileti 5/10/15 eurot  Piletilevist ja kohapeal, millega toetate noorte loomingulist ja üldkasulikku tegevust soome-ugri rahvaste hüvanguks Fenno-Ugria Veelinnurahva fondi kaudu. Tallinna kontserdil astuvad üles ka Veelinnurahva stipendiaadid Karoliina Kreintaal ja Leanne Barbo. Tartu kontsert on kõigile tasuta, kuid oleme tänulikud, kui leiate võimaluse meie fondi toetada.

Ootame teid!

Hõimuklubi
19.04 kell 17 Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6)

Pärimusmuusikakontserdid „Linnu tee“:
20.04 kell 18 Kumu auditooriumis
neenetsi pärimuslaulik Tatjana Lar, besserman Maria Korepanova, udmurdid Pavel Kutergin ja Nikolai Anisimov, Anna Lebedeva ja lauluansambel Ošmes, mari Anna Mishina, ersa folklooriansambel Vastoma, liivi ansambel Rēvele, Kristi Mühling,  Karoliina Kreintaal, Tuule Kann, Laura Lehto, Maarja Sarv, Leanne Barbo ja Väikese Hellero lauljad.
21.04 kell 18 Eesti Rahva Muuseumi Hurda saalis
neenetsi pärimuslaulik Tatjana Lar, besserman Maria Korepanova, udmurdid Pavel Kutergin, Nikolai Anisimov, Anna Lebedeva, Erika ja Nora Kuznetsova, Illika Kuldkepp ja ansambel Jumšan Gur, mari Anna Mišina, ersa Kilejne, ingerisoome Röntyskä, isur Nikita Djatškov, Tuule Kann, Kristi Mühling ja Väike Hellero.

Tatjana Lari õpituba
22.04 kell 11 ja 13 Laste ERMis (A-sissepääs)

Ersa puukunstnike õpituba
22.04 kell 14 Fenno-Ugria Asutuses (Pärnu mnt 28-9, Tallinn)

Lisateave:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
644 5119
info@fennougria.ee
www.fennougria.ee