Jäta menüü vahele
19.08.2022

🎥 Avati Evi Tihemetsa soome-ugri mütoloogiast inspireeritud näitus

Kunstnik tähistas sel nädalal oma 90. sünnipäeva kahe näituse avamisega ja ateljee kolimisega. “Aktuaalsele kaamerale” antud intervjuus rääkis ta kõigest lähemalt.

Kunstnik Evi Tihemets tähistas sel nädalal oma 90. sünnipäeva. Aga seda mitte uhke peo ja pillerkaariga, vaid hoopis kahe näituse ja ateljee kolimisega.

“Mul ei ole olnud aega eriti juubelile mõelda, sellepärast et kaks näitust järjest on olnud üsna tihe töö,” ütles Tihemets “Aktuaalse kaamera” kultuuriuudistele antud intervjuus.

Solarise galeriis kolmapäeval avatud näitusel “Varjus ja valguses” on kesksel kohal 1999. aastal valminud soome-ugri mütoloogiast inspireeritud graafilised lehed, kus kunstivormi said valatud autorit aastaid piinanud unenäod.

“Mu vanaema oli väga julge inimene ja sundis mind ka endaga koos minema läbi surnuaia pimedas öösel ja see kuidagi jättis umbes 12-aastasele või 15-aastasele tüdrukule mingi paine, mis hiljem hakkas korduma unenägudes. Ja see sai lahti lastud,” rääkis Tihemets.

Tallinnas Jaani kiriku galeriis eelmisel nädalal avatud ühisnäitusel “Kaasteelised” on kõrvuti monumentaalkunstnik Eva Jänese värske maalilooming ning Evi Tihemetsa Jaani kirikule pühendatud kollaažidesari.

Kunstiteadlase Mai Levini sõnul on Tihemets graafik, kes arendab oma kaugelt üle poolsajandi kestnud loomingut läbivaid liine, reageerides muutustele ümbritsevas maailmas ja kunstis, otsides uusi võimalusi eneseväljenduseks ja lastes end kaasa kiskuda artistlikust mängulustist.

Evi Tihemets (1932) lõpetas riikliku kunstiinstituudi 1958. aastal raamatugraafikuna ja on terve elu tegutsenud vabakutselise kunstnikuna. Ta osales 1960. alguses hoogsalt Eesti kunsti uuendusliikumises, olles üks esimesi, kes tõi meie graafikakunsti värvi ja tugeva üldistusjõuga abstraktse kujundi. Ta on esinenud paljudel isiku- ja rühmanäitustel ning saanud graafikabiennaalide ja -triennaalide preemiaid nii meilt kui ka mujalt, teda on autasustatud Eduard Wiiralti (2011) ja kaks korda Kristjan Raua preemiaga (1992 ja 2013).

Evi Tihemetsa illustreeritud kirjandust. Allikas: Naisteleht