Jäta menüü vahele
14.04.2021

Anu Raud oma uuest vaibast: silmadel on hoidev ja kaitsev tähendus

Eesti Rahva Muusemi 112. sünnipäeval esitles tekstiilikunstnik Anu Raud oma värskeimat vaipa, mis kannab nime “Järvesilmad”.

Anu Raued ja vaip"Järvesilmad". Allikas: video kuvatõmmis

Eesti Rahva Muusemi 112. sünnipäeval esitles tekstiilikunstnik Anu Raud telekaamera ees oma värskeimat vaipa, mis kannab nime “Järvesilmad”. Vaiba teeb eriliseks ka see, et piirangutingimustest tuli töö kunstnikul ainult oma jõule lootes valmis saada.

“Veesilm looduses on nii ilus, et annab võimaluse taeval peeglisse vaadata ja alati on silmside taevaga läbi selle ilusa sinise järve. Nii et seda püüdsin tabada.”

Silmadel on Raua sõnul eriline tähendus ka üldisemalt. “Silmad on selline kaitse kurja silma vastu, hoidev ja kaitsev mustrimärk on see rahvakunstis ka,” tõdes kunstnik.

Vaip on inspireeritud Lõuna-Eesti maastikest. “Panin kokku selle, mida olen kevadel ja sügisel näinud – need värvid, olgu savi värvi, mulla värvi, kulu värvi või muru värvi – ja siis panin need taevasinised järvesilmad sinna vahele.

“Mulle väga meeldib künklik Lõuna-Eesti maastik – kuidas maa ise lainetab, laineharjadel on ilus muru ja mets, aga siis lohkudes on järvesilmad,” kirjeldas ta.

Viimase paari aasta jooksul on Raud koos oma abilistega loonud mitu suuremõõdulist vaip. “Need suured vaibad olid tähistamise vaibad,” märgib ta. Üks töödest oli näiteks tellimus Tartu Rahu aastapäevaks. Kuid sel tähtpäeval oli kunstniku jaoks ka isiklikum taus.

“Kui keegi küsis minu ema käest, millal ta sündis, sai ta öelda, et neli päeva enne Tartu rahu. Nii et sain tähistada nii ema sajandat sünnipäeva kui ka Tartu rahu, mis on väga oluline.”

Pikemalt saab Anu Raua intervjuud vaadata vidost: