Avatud uks kui sümbol ehk obiugrilaste kultuur eesti uurijate fotodel
Detsembri esimesel nädalal Hantõ-Mansiiskis toimuval IX Jugra muuseumibiennaalil osaleb ka Eesti Rahva Muuseum.
Detsembri esimesel nädalal toimub Hantõ-Mansiiskis Looduse ja Inimese Muuseumis IX Jugra muuseumibiennaal, kus osaleb ka Eesti Rahva Muuseum koos oma fotonäituse ja filmiga.
Biennaal ühendab endas mitmeid muuseumikunsti formaate: teaduskonverentse, avalikke loenguid ja õpitubasid, visuaalse antropoloogia festivali, näituste, multimeediaprojektide ja trükiste esitlusi ning muuseumiturundusega seotud arutelusid. Handi-Mansi Jugra autonoomse ringkonna muuseumite, Jugra ülikooli ja ERM-i kõrval on tänavusel biennaalil esindatud Venemaa TA Etnoloogia ja Antropoloogia Instituut ja Moskva Riiklik Ülikool, Tomski Ülikool ja TV, Tšeljabinski Ülikool, Tjumeni Riiklik Meditsiiniinstituut, Venemaa TA Geoloogiainstituut ning Peterburi Antropoloogia ja Etnograafia muuseum (Kunstkamera).
Olude sunnil toimuvad arutelud ja esitlused seekord virtuaalselt, sest Jugra regioonis on kultuuriasutused ja muuseumid kevadest saadik külastajatele suletud.
ERMi handi-mansi fotokogul põhinev näitus kannab pealkirja „Avatud uksega. Obiugrilaste kultuur eesti uurijate fotodel“. Väljas on etnograafilised fotod, mille autorid on Johann Kampus, Edgar Saar, Haja Eist, Lembit Onton, Heno Sarv, Anna Leškin, Aado Lintrop, Edith Salu, Toomas Kalve, Art Leete, Arp Karm – nii uurijad, fotograafid kui ka kunagised Eesti Riikliku Kunstiinstituudi tudengid. Pilte täiendavad välitööpäevikute katkendid ning eesti uurijate reiside nimekiri obiugrilaste ja neenetsite juurde. Näituse avatakse 3. detsembril.
Ühtekokku on ERMi handi-mansi fotokogus ligemale 7000 pilti. Vanimad fotod Lääne-Siberi rahvastest pärinevad 1916. aastast, nende autor on Johann Kampus, ülejäänud on ajavahemikul 1968-2019 välitöödel tehtud pildid. ERMis on ka tallel rohkem kui 30 Handi-Mansimaale ja neenetsite juurde korraldatud ekspeditsiooni materjalid: esemed, joonistused, videod, päevikumärkmed ja etnograafilised kirjeldused.
Nagu näituse pealkirigi – „Avatud uksega. Obiugrilaste kultuur eesti uurijate fotodel“ – vihjab, ühendab näitusele valitud pilte asjaolu, et neil kõigil leidub avatud uks. Selliseid pilte pole ERMi handi-mansi fotokogus tegelikult väga palju, umbes 350 ringis, aga samas on see hea pidepunk ja ühendav lüli pildivalikul. Uks on ühtlasi sümbol, mis kannab mitmesugust tähendust. Aga näituse peategelaseks pole siiski avatud uks, vaid see, mis ja kes on selle taustal pildile jäänud.
2004. aastal alguse saanud ülevenemaaline muuseumifoorum keskendub välitöödele ja sellele, kuidas ühest või teisest asjast saab muuseumiese ja näituseeksponaat, ning otsib uusi viise muuseumikogude kasutamiseks trükistes ja multimeedias, kultuuri- ja haridustegevuses. Samuti kogub foorum ideid poliitiliste ja äriringkondade kaasamiseks muuseumiprojektidesse.
ERMi teadur Svetlana Karm, kes on ühtlasi ka näitusekontseptsiooni autor ja projektijuht, osales Jugra biennaalil 2014. aastal. Oma muljed on ta kirja pannud ERMi blogis.