Jäta menüü vahele
17.10.2020

Hõimupäeval tunnustati soome-ugri rahvusteadlasi

Uurali omariikluseta põlisrahvaste teadustöid autasustatakse kahes kategoorias. Auhinna suurus on mõlemal juhul 1250 eurot.

Taust
HTM hõimurahvaste programm annab rahvusteaduste auhinda välja aastast 2012. 
Uurali omariikluseta põlisrahvaste teadustöid premeeritakse kahes kategoorias: 
1) uurali rahvaste rahvusteaduste (kirjandusteadus, keeleteadus, ajalugu, arheoloogia, etnoloogia, folkloristika) alane teadustöö mis tahes keeles ja 
2) mõnes uurali keeles avaldatud teadustöö mis tahes erialal.

Hõimupäeval1 kuulutatakse pidulikult välja haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi rahvusteaduste auhinna laureaadid. Uurali omariikluseta põlisrahvaste teadustöid autasustatakse kahes kategoorias. Auhinna suurus on mõlemal juhul 1250 eurot.

Käesoleval aastal esitati auhinna saajatena kokku 32 kandidaati. Haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi nõukogu otsustas 2020. aasta rahvusteaduste auhinnad anda:

Timofei Moldanov

Uurali rahvaste rahvusteaduste alase teadustöö kategoorias pälvis auhinna TIMOFEI MOLDANOVI oma teoste „Сакральные песни медвежьего праздника казымских хантов“ (Jakutsk 2017), „Песни реки Казым“ (Tjumen 2019) ja „Медвежьи игрища. Первый день“ (Hantõ-Mansiisk 2019) eest.


Timofei Moldanovi on võtnud endale teadusliku missiooni dokumenteerida, teaduslikult uurida ja lahti seletada handi karupeiede traditsiooni. Tema uurimustest on tuntav sügav kultuuritundmine — konkursile esitatud teosed on vaid osa suuremast tööst, mida Moldanov on selles vallas teinud. Ta on suure pühendumuse ja oma pikaajalise teadusliku tegevuse käigus teinud kättesaadavaks suure hulga handi kultuuriga seotud teadmisi.

Ivan Tarakanov

Uurali keeltes avaldatud teadustöö kategoorias pälvisid auhinna IVAN TARAKANOVI ja NATALJA KONDRATJEVA oma uurimustöö eest „Удмурт кыллэн исторической лексикологиезъя ужпумъёс“ (Ižkar 2019).


Ivan Tarakanovi (1928-2015) ja Natalja Kondratjeva töö annab põhjaliku ülevaate udmurdi ajaloolisest leksikoloogiast, sh nii sõnavara ajaloo uurimisest kui ka sõnaraamatute ajaloost. Uurimuses tuuakse esile udmurdi sõnavara kihistused alates uurali päritolu sõnadest kuni ühispermi sõnavarani. Samuti vaadeldakse laensõnu turgi keeltest (bulgari, tatari, baškiiri), araabia ja pärsia (tatari keele vahendusel), vene ja teistest indoeuroopa keeltest (vene keele vahendusel). Kuna osaliselt on tegemist Tarakanovi mälestusteosega, on raamatusse lisatud ka meenutusi legendaarsest udmurdi keeleteadlasest.

1 Hõimupäev on liikuv tähtpäev, mida tähistatakse alati oktoobrikuu kolmandal laupäeval. 2020. aastal on see 17. oktoobril.

täpsemalt

Marika Alver
Hõimurahvaste programmi koordinaator