Ilmapuu auhinna pälvis mari aktivist Vasily Nikolaev
Käesoleval aastal tunnustab HTMi hõimurahvaste programm Ilmapuu auhinnaga Vasily Nikolaevit, kes on seisnud maride õiguste eest ja osalenud aktiivselt soome-ugri liikumises.
Arktika põlisrahvad ja dekoloniseerimine
Teisipäeval, 23. mail kell 19 esineb Lennusadamas Eesti Polaarklubi polaarõhtul etnoloog ja antropoloog (Tartu Ülikooli etnoloogia kaasprofessor) Aimar Ventsel teemal „Arktika põlisrahvad ja dekoloniseerimine”.
Kriiside ja traumaga toimetulek soome-ugri kultuurides
Kriis ja traumad seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas ei puuduta ainult Eestis elavaid Venemaa kodakondsusega soome-ugri väikerahvaste esindajad vaid ka eestlasi: toimub vastastikune õppimine. Eestlased ja soomlased väikerahvastena ja soome-ugrilastena on seoses muutunud geopoliitilise olukorraga ja sõjaga sunnitud kohanema väga kiirete ühiskondlike muutustega ning see ei ole alati lihtne. Seda arutati 13.05 Tapal toimunud AEF/Aktiivsete Kodanike Fondi projekti seminaril.
Tartus avati ingerlaste saatusele pühendatud skulptuur: ingeri memm Katre
6. mail pärjati Tartus Veski tn. 35 paikneva Ingeri maja pargis ingeri memme Katre tammepuust skulptuur, mis on pühendatud ingerlaste keerulisele saatusele.
Madis Arukask: eeposed on põlisrahvaste kultuurilised mälulaekad
Folklorist ja Fenno-Ugria juhatuse esimees Madis Arukask kirjutab 10.05. Eesti Ekspressi Areeni kaaneloos, et oma eepos on viimase ligi paarisaja aasta jooksul olnud väikerahvastel rahvaks …
Toimub järjekordne Fenno-Ugria õhtu Tallinn Music Weeki raames
Tallinn Music Weeki raames toimub 11. mail järjekordne Fenno-Ugria Õhtu. Kontserdil kuuleb eesti-liivi-soome-ungari etnomuusikat ja etnopoppi. Õhtu algab kell 18.30 (uksed 18) Telliskivi 60- A1 …
Soome keele õppe inspiratsioonipäev
Reedel, 5. mail kell 10-13 toimub Soome Instituudis (Harju 1) soome keele õppe inspiratsioonipäev, kus soome keele õpetajad, õppijad ja õpetamisele mõtlejad jagavad kogemusi ja vaevad tänapäeva keeleõppe eripärasid.
Hiite kuvavõistlus kutsub pühapaiku jäädvustama
Algab järjekordne Hiite Maja SA korraldatud Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada põliste pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma.
Folklorist Madis Arukask heidab pilgu vadja pärimusele
Kuigi vadja keel sarnaneb kõige rohkem eesti keelega, erineb nende mütoloogia ja rahvapärimus eestlaste omast üksjagu.
Mari sangari päeva tähistatakse 26. aprillil
Mari sangari päev - maride tähtsaim rahvuspüha Марий талешке кече on üks huvipakkuvamaid Venemaa Föderatsioonis elavate soome-ugri rahvaste rahvuspühasid - pole ilmselt teist sellist rahvast, kes teeb oma kangelase hukkumise päevast püha.
Karjala ja vepsa kirjakeele päeva tähistati 20. aprillil
Eile, 20. aprillil tähistati ka Vene Föderatsiooni Karjala vabariigis karjala ja vepsa kirjakeele päeva. Kolmkümmend aastat tagasi kinnitas Karjala vabariigi valitsus ametlikult karjala ja vepsa …
Avatud on Hõimurahvaste programmi kultuuri- ja haridusprojektide taotlusvoor
Avatud on 2023. aasta II taotlusvoor. Taotluste esitamise tähtaeg on 03.05.2023.
Selgusid Eesti üldhariduskoolide parimad soome keele tundjad
Reedel, 14. aprillil selgusid Tartus Eesti üldhariduskoolide parimad soome keele tundjad.
Eesti mordvalased tähistasid ersa keele päeva
Eestis tegutsevad mordvalased tähistasid ersa keele päeva Eesti Mordva Kultuuriseltsi ja Ersa kultuuriühingu Sjatko eestvõttel 14.04 Tallinna Rahvaülikooli ruumides.
Vene Föderatsiooni mordvalased tähistasid rahvuskeele päeva
Alates 1993. aastast tähistatakse 16. aprillil ersa keele päeva, mis mõned aastad tagasi muudeti ülevenemaaliseks mordva keelte päevaks.
Komi keele ja kirja päev on ametlik tähtpäev
Komi keele ja kirja päev on nüüd ametlik tähtpäev, vastavalt Komi vabariigi juhi Vladimir Uiba käskkirjale 14. aprillist, ja seda hakatakse tähistama maikuu kolmandal pühapäeval.
Eile tähistati Mikael Agricola päeva ehk soome keele päeva
Agricola on soome kirjakeele looja - esimese soomekeelse aabitsa ja katekismuse autor ning Uue Testamendi tõlkija.
Komide osakaal Komi Vabariigi rahvastikus on vähenenud neli korda
Komi Vabariigi statistikaamet teatas, et 2021. aasta 1. oktoobri seisuga moodustasid komid 22% elanikkonnast, kes olid märkinud küsitluses ära oma rahvusliku kuuluvuse.
Tjumeni oblastis valmivad handi muinasjuttude ainetel multifilmid
Tjumeni oblasti Uvati rajooni Demjani küla kooliraamatukokku rajatud filmistuudios valmib handi muinasjuttude ja legendide ainetel viis multifilmi.
Leningradi oblasti isurid tähistavad Lõokese päeva
Isurite püha Kiurun päivä (Lõokese päev) tähistatakse Kingissepa rajoonis Viistinas (Vistinos) 9. aprillil kui perekondlikku tähtpäeva, mille peategelasteks on isurid, kes hoiavad oma rahvuslikke traditsioone.
Hõimurahvaste programmi 2023. aasta Ilmapuu auhinna konkurss
Käesoleval aastal ootame Ilmapuu auhinnale kandideerima soome-ugri keelte ja kultuuriteemade eestvedajaid Eestis. Kandidaatide esitamise tähtaeg on 27.04.2023. Kandidaatide esitamine toimub elektrooniliselt. Palume kindlasti eelnevalt tutvuda Ilmapuu …
Iklas tähistati 26.03 liivi pärandi päeva
Pühapäeval 26.03 tähistati mitmes Läti ja Eesti paigas esimest korda liivi pärandi päeva.
Jaak Prozese ja Andres Heinapuu loeng MAFUNI akadeemia videokursusel
Jaak Prozes ja Andres Heinapuu peavad soome-ugri noorteorganisatsiooni MAFUNi akadeemias 28.märtsil loengu soome-ugri rahvuslikest liikumistest 1980 lõpust 2000ndate aastateni, samuti soome-ugri kongressidest 1990ndatel - 2000ndatel.
Usk, lootus ja meeleheide - soome-ugri rahvaste kirjalikud eeposed Hõimuklubis
Tartu Ülikooli kaasprofessor Madis Arukask on suulise pärimuse uurimise kõrval tegelnud ka soome-ugri rahvaste kirjalike eepostega. 22.03 teeb ta Hõimuklubis sissevaate soome-ugri eeposte mitmekesisesse maailma.
Komi Vabariik on üks kõige kiirema rahvaarvu vähenemisega Venemaa regioone
Tasapisi on hakatud avaldama 2020. aastal Venemaal toimunud rahvaloenduse detailsemaid tulemusi (COVID-19 tõttu viidi rahvaloendus tegelikult läbi 2021. aastal). Rahvaloenduse järgi elas Komi Vabariigis 738 000 …
Tartu Ülikooli masintõlkemootor toetab 23 soome-ugri keelt
Tartu Ülikooli (TÜ) arvutiteaduse instituudi teadlased on ülikooli masintõlkemootorit Neurotõlge täiendanud liivi, komi ja vepsa keele ning 14 väiksema soome-ugri keelega.
Emakeele päev soome-ugri rahvastel
Täna, 14. märtsil tähistatakse Eestis emakeelepäeva, mis on rahvuskirjanduse looja ja luuletaja Kristjan Jaak Petersoni (1801-1822) sünniaastapäev.
Karl Pajusalu liivi keelest emakeelena
Emakeelepäeva puhul on põhjust veelkord mõtelda sellele, mida emakeel tähendab nii eestlaste kui ka teiste rahvaste jaoks.
Hõimurahvaste programmi toetused selgunud
Hõimurahvaste programmi nõukogu otsustas 2023 I taotlusvoorus eraldada toetust 13 projektile
Liivi pärandi aasta 2023
Alanud aasta on Lätis kuulutatud liivi pärandi aastaks. Sada aastat tagasi loodi Kuramaa liivi rannas tänaseni suurim liivlaste ühendus – Liivi liit. Kasutusele võeti liivi rohe-valge-sinine lipp, valiti liivlaste rahvuslaulud jm.
Soomes tähistatakse Kalevala päeva
Kalevala päev, soome keeles Kalevalan päivä, on Soome riiklik tähtpäev, soome kultuuri päev, mida tähistatakse rahvuseepos Kalevala auks 28. veebruaril.
Enamik Venemaa soomeugri rahvaid toodab venekeelset maailma
Eile 21.02 peeti UNESCO emakeele päeva ja rõhutati, et väikeseid keeli kogu maailmas ähvardab hääbumine. Olukord pole kiita ka Venemaa soomeugri rahvaste puhul.
Täna on rahvusvaheline emakeele päev
UNESCO juba 24.rahvusvaheline emakeelepäev keskendub seekord teemale "Mitmekeelne haridus nõuab hariduse ümberkujundamist".
ÜRO e-kursus õiguste kaitsest põlisrahvastele
ÜRO on välja töötanud e-kursuse, mille kaudu põlisrahvad saavad õppida paremini kaitsma oma õigusi.
Kuhmo - soome-ugri kultuuripealinn 2023
Soome-ugri kultuuripealinna tiitel jõuab esmakordselt Soome.
Fenno-Ugria direktor on Barbi Pilvre
Fenno-Ugria juhatuse otsusega 9. jaanuarist on Fenno-Ugria uus direktor 1.02.2023 alates Barbi Pilvre, kes 2022 märtsist töötas samas asutuses projektijuhi ja detsembrist alates ka kommunikatsioonijuhina.
Uurali rahvad ja Venemaa 2020. aasta rahvaloendus
Fenno-Ugria nõunik Jaak Prozes kirjutab artiklis "Uurali rahvad ja Venemaa 2020. aasta rahvaloendus" (Sirp, 10.02.2023) soome-ugri rahvaste staatusest.
Fenno-Ugria õnnitleb koostööpartnereid - presidendi teenetemärkide laureaate
Fenno-Ugria tõstab omalt poolt esile heade koostööpartnerite tegevust soome-ugri teemade populariseerimisel ja soome-ugri asja ajamisel.
Hõimurahvad Eestis ja Venemaal: pilguheit viimastele rahvaloendustele
Kolmapäeval, 8. veebruaril toimub Eesti Keele Instituudi suures saalis Fenno-Ugria Hõimuklubi “Rahvaloendused 2021”.
Täna on saami rahvuspüha!
Päevast, mil 6. veebruar kuulutati saami rahvuspühaks, möödub täna 30 aastat! 1992. aastal saamide 15. konverentsi otsusega kuulutati see päev saamide rahvuspühaks.
Hõimuklubi 2023: taas Eesti Keele Instituudi ruumides
Fenno-Ugria Hõimuklubi toimub Eesti Keele Instituudi suures saalis kahenädalase vahega. Otseülekandeid üritustest ei tehta, kuid need salvestatakse ja on järelvaadatavad Fenno-Ugria kodulehe kaudu.
TLÜ talvekooli üliõpilased tutvusid Fenno-Ugria Asutusega
24. jaanuaril külastasid Tallinna Ülikooli talvekooli kursuse "Introduction to Estonia and Finno-Ugric Cultures and Nations" osavõtjad Fenno-Ugria Asutuse kontorit, eesmärgiga saada rohkem teada soome-ugri rahvastest ning soome-ugri koostööst Eestis.
Nikolai Anisimov ja Eva Toulouze - riigi teaduspreemiate kandidaadid
Nikolai Anisimov ja Eva Toulouze esitati riigi teaduspreemiate kandidaatideks
Üllatav arhiivileid: Lennart Meri tekst filmis Jakuutia kuradist
Krasnogorski filmi- ja fotodokumentide arhiivis on säilinud filmihuvilise A. Bogdanovi 1965. aastal üles võetud unikaalne Tallinfilmi film “Jaht kuradile. Ekspeditsioon Labõnkõri” (“Охота за чертом. Экспедиция на Лабынкыр”), mille teksti on koostanud Lennart Meri. Rezhissöör on Eugen Rosental.
Saami küsimuse arutelu Soome parlamendis jätkub
Soome parlamendi põhiseaduskomisjon otsustas korraldada menetluses oleva vastuolulise saami parlamendi seaduse avaliku arutelu.
Mordva Vabariik 93
Eelmisel aastal alanud Vene-Ukraina sõja foonil on huvitav jälgida, kuidas Venemaa Föderatsiooni kuuluvad vabariigid oma autonoomiate aastapäevi tähistavad.
Doktoritöö heidab uut valgust Soome ingerlaste-poliitikale
Soome president Mauno Koivisto kutsus ingerlased 1990 Soome, et vältida seisukohavõttu Ingerimaa autonoomia suhtes lagunevas Nõukogude Liidus
Hõimurahvaste programmi taotlusvooru tähtaeg on 16.01
Fenno-Ugria tuletab meelde, et HTM hõimurahvaste programmis on avatud järjekordne kultuuri- ja haridusprojektide taotlusvoor. Taotluste esitamise tähtaeg on 16.01.2023. Järgmise taotlusvooru tähtaeg on 3.05. 2023. Täpsem …
TLÜ üliõpilased loovad ohutsoonis soome-ugri rahvaste teadvustamiseks harivaid mänge
Jaak Prozes: “Üldiselt on Eesti inimene soome-ugri rahvastest informeeritud halvemini, kui eeldada võiks.” Soome-ugri rahvastele keskendunud ELU kursuse eesmärgiks on anda üliõpilastele ülevaade soome-ugri kultuuride tänasest olukorrast, tekitada huvi põlisrahvaste ning nende keelte ja kultuuride vastu ja süvendada arusaama oma keelest ja kultuurilisest identiteedist.
Marimaal selgusid 2022. aasta raamatukonkursi võitjad
Mari kirjakeele päeval 10. detsembril selgusid konkursi „Mari El vabariigi 2022. aasta raamat“ võitjad.
Selgusid Soome-Ugri Rahvaste Assotsiatsiooni kirjanduskonkursi "Uus põlvkond" võitjad
Mordva vabariigi pealinnas Saranskis tehti 9. detsembril kokkuvõtteid kirjanduslikust konkursist „Uus põlvkond“, mis kuulutati välja Soome-Ugri Rahvaste Assotsiatsiooni poolt kolmes nominatsioonis: "Emakeel minu elus" (suhtumine emakeelde ja emakeele osa enda saatuse kujunemises, vormiks kunstiline kirjeldus); "Minu rahvas" (rahvatraditsioonide kujutamine, väljapaistvate isiksuste osa Venemaa ajaloos ja kultuuris); "Riigi rahvad" – ühtne perekond (rahvaste vahelistest suhetest ja sõprusest).
Konkurss Fenno-Ugria direktori ametikohale
Ootame kandidaati, kes juhiks organisatsiooni igapäevast tööd põhikirjaliste eesmärkide saavutamisel ning uue arengukava ellu viimisel
Põliskeelte kümnendi pidulik tähistamine UNESCO peakorteris Pariisis
Täna 13.12 kell 11 algab Pariisis UNESCO peakorteris põliskeelte dekaadi pidulik üritus, mis kestab terve päeva ja mida saab otseülekandes vaadata. Kultuuriprogramm algab kell 18.00 …
Fenno-Ugria hõimukalender 2023 toob seinale eeposed
Fenno-Ugria 2023. aasta hõimukalender annab põgusa ülevaate kaheteistkümne soome-ugri rahva kirjalikust eepostest, millel igalühel on oma ajastule iseloomulik sünnilugu, süžeestik, tegelaskujud ja looja. Kalendri koostaja …
In memoriam Mihhail Mosin 02.11.1940 – 02.12.2022
Meie seast on lahkunud väljapaistev keeleteadlane ja Mordva rahvaliikumise juht Mihhail Mosin.
In memoriam Tiit-Rein Viitso 04.03.1938- 02.12.2022
Meie hulgas on lahkunud suur keeleteadlane, liivi keele uurija. Keeleteadlane Tiit-Rein Viitso sündis 4. märtsil Tallinnas, 1961. aastal lõpetas ta Tartu ülikooli eesti filoloogia erialal. …
Kui Soome sisu sai kuulsaks: 30.novembril möödus Soome Talvesõja algusest 83 aastat
Lühike, ent verine Talvesõda toimus Soome ja Nõukogude Liidu vahel 30. novembrist 1939 kuni 13. märtsini 1940. Nõukogude Liit alustas Talvesõda rünnakuga ilma sõda välja kuulutamata ja sõda lõppes 105 päeva hiljem Moskva rahulepinguga.
Karjalased tähistasid karjala keele päeva laialdasemalt
2009. aasta 27. novembril sai karjala keel Soomes vähemuskeele staatuse. Erinevad karjalaste ühendused on hakanud seda tähtpäeva tähistama ja viimastel aastatel tähistatakse seda aina rohkem ka Venemaa Föderatsioonis.
Septembrist kuni detsembrini toimuvad Komimaal komi rahva konverentsid
Septembris algas Komimaal iga-aastaste komi rahva konverentside sari, mida korraldab komide esindusorganisatsioon Komi Voitõr. Vaatamata konverentside mõningale formaalsusele käib komi rahva esindusorganisatsioonis aktiivne töö, toimub omamoodi dialoog võimudega ja võimud suhtuvad Komi Voitõri tegevusse tõsiselt. Sellist koostööd kohalike omavalitsuste tasandil pole teistel Venemaa Föderatsioonis elavate soome-ugri rahvaste esindusorganisatsioonidel,
Komi tähestik on Sõktõvkari linnapildis nüüd nähtavam
Komi kirjakeele 650. sünnipäeva puhul avati Sõktõvkaris Püha Stefani kiriku vastas puhkeala, mille pingid on kaunistatud vana komi kirjakeele anbur tähemärkidega.
Saamid saavad Tenojõel jätkuvalt lõhet püüda
Soome ülemkohus lükkas tagasi süüdistused, mille kohaselt saamid rikuvad Tenojõel lõhet püüdes seadust.
Soome-Vene Selts võttis seisukoha Ukraina sõja suhtes
Protestiks Venemaa sõjategevuse vastu peatab selts kultuurifoorumi ja sõpruslinnade kongressi ettevalmistused ning vaatab läbi ja lõpetab ka kõik muud Venemaaga seotud rahvusvahelised projektid.
Joškar-Olas tähistatakse mari kirjakeele päeva
10. detsember on mari kirjakeele päev. Sel päeval 1775. aastal ilmus esimene mari keele grammatika.
Inva jõe kaldal Arhangelskoje külas avati heliinstallatsioon
Kaama jõgikonda kuuluva Inva jõe maalilisel kaldal Permi-Komi ringkonnas, Arhangelskoje külas avati 14. novembril heliinstallatsioon "Muusikaline turigum" (Muusikaline kurejalg).