Jäta menüü vahele
09.08.2018

9. augustil tähistatakse põlisrahvaste päeva

9. augustil tähistakse rahvusvahelist maailma põlisrahvaste päeva, mille kuulutas 1994. aastal välja ÜRO peaassamblee.

Sel päeval peetakse üle maailma meeles põlisrahvaid, nende kultuuri ja saavutusi ning pööratakse tähelepanu sellele, et kõiki põlisrahvaid ei kohelda õiglaselt ja nende inimõigusi austavalt.  Põlisrahvaste hulka kuuluvad ka meie vähemusena elavad sugulasrahvad.


Põlisrahvaste päeva tähistatakse 9. augustil, sest just sel päeval kogunes 1982. aastal esmakordselt ÜRO inimõiguste kaitse alakomisjoni põlisrahvaste töörühm. 1994. aasta otsustati ÜROs juba kuulutada rahvusvaheliseks põlisrahvaste aastaks.

Sama aasta lõpul kuulutati välja põlisrahvaste kümneaastak, mille lõppedes algas 2004. aastal juba teine kümneaastak. Nende aastate peamise tööviljana võeti 2007. aastal lõpuks vastu põlisrahvaste õiguste deklaratsioon, mida oldi ette valmistatud ligi 25 aastat.

Tänavune põlisrahvaste päev on pühendatud põlisrahvaste migratsiooniküsimustele ja linnastumisele, mida käsitletakse paneeldiskussioonides ÜRO peakorteris New Yorgis toimuval temaatilisel üritusel.

Eesti liitus põlisrahvaste õiguste deklaratsiooniga samal 2007. aastal ning tunnustab sellega kõigi põlisrahvaste õigust oma maale, loodusvaradele, kultuurile, usule ning pühapaikadele. Lisaks välisiministeeriumile seisavad siin selle eest, et põlisrahvaste õigused oleksid austatud ja kaitstud Inimõiguste Instituut, Fenno-Ugria Asutus ja mitmed teised organisatsioonid.

 

Loe põlisrahvaste päevast ÜRO kodulehel

 

 Pildil: kaader Liivo Niglase  filmist “Armastuse maa”, mis kõneleb oma rahva õiguste eest võitlevast neenetsist Juri Vellast.