Jäta menüü vahele
05.04.2017

V Mikael Agricola päeval tehakse keraamikat ja näeb arhailisi puhkpille

6.−8. aprillil toimub TÜ Narva kolledžis viies Mikael Agricola päeva konverents, kus seminari, plenaarettekannete ja arutelude käigus pööratakse kõrgendatud tähelepanu soome-ugri keelte ajaloole ja väljavaadetele.

 

Szilard Tothi kui soome keele päeva korraldustoimkonna esimehe sõnul on Eesti jaoks soome keele ehk Mikael Agricola päeva tähistamine oluline, kuna Soome on olnud aastasadade jooksul Eestile eeskujuks. „Ka tänapäevase eesti ortograafia eeskujuks on soome ortograafia, eepose Kalevipoeg eeskujuks aga soomlaste Kalevala. Narva piirkonda on samuti aastasadade jooksul väga tugevasti mõjutanud soome keel. Ühelt poolt on kirderannikumurret mõjutanud soome keel üle Soome lahe, teisalt jookseb kunagiste ingerisoome murrete läänepiir vahetult Narva idakülje all. Seega on paljud narvakad ingerisoome päritolu, millele viitavad linnas hulgaliselt esinevad soomepärased perekonnanimed,“ rääkis Toth.

Soome keel on Narvas praeguseks praktiliselt hääbunud, kuid kaks korda kuus toimub soomekeelne luterlik jumalateenistus, mis on vähestele soome keelt oskavatele narvakatele ainukeseks emakeele harjutamise võimaluseks.

 

keraamika_agricola_päeva_konverents

Tänavune konverents on pühendatud Soome Vabariigi juubeliaastale ja hiljuti lahkunud läti keeleteadlase, Ojārs Bušsi (1944–2017) mälestusele, kes oli läänemeresoome-läti keelekontaktide uurijaks. Konverentsil on kavas 40 suulist ettekannet. Töötab stendiettekannete sektsioon ja sugestopeedia töötuba. Saabumas on permikomi päritolu kunstnik Viktor Fedossejev, kes juhib soome-ugri keraamikatöötuba. 6. aprillil esineb Narva ingerisoome koor Iloiset ystävät. Õhtu külalisena tutvustab Tartu muusik Tõnu Vorms arhailisi puhkpille. 7. aprillil kõlab Eesti Rahvusmeeskoori kontsert.

Soome keele päeva peetakse traditsiooniliselt esimese soomekeelse raamatu autori ning Uue Testamendi tõlkija Mikael Agricola surmapäeval 9. aprillil. See päev on ühtlasi ka soome rahvaluulekoguja ja maailmakuulsa eepose „Kalevala” koostaja Elias Lönnroti (1802-1884) sünniaastapäev.

Üritusele oodatakse muuhulgas osalejaid Tartust, Tallinnast, Võrust, Riiast, Berliinist, Helsingist, Joensuust, Moskvast, Peterburist, Petroskoist, Ižkarist ja Hantõ-Mansiiskist.

Ürituse päevakava on leitav Eesti Keele Instituudi koduleheküljelt.

Konverentsi töökeelteks on eesti, soome, vene ja inglise keel. Osalemine on tasuta.

Lisainfo: Szilard Toth, korraldustoimkonna esimees, conference.narva@ut.ee

 

Allikas: Mikael Agricola päeval saab teha keraamikat ja näha arhailisi puhkpille (ut.ee)