Jäta menüü vahele
10.07.2016

Ungaris suleti soome-ugri vabaõhumuuseum

soome-ugri etnograafiapark  Ungaris10.07.2016

Ungaris Zalaegerszegis asuv soome-ugri etnograafiapark on rahapuuduse tõttu suletud. Park on osa 1968. aastal avatud Göcseji talumuuseumist, mis on Ungari esimene vabõhumuuseum.

Göcseji talumuuseumi juurde loodi soome-ugri etnograafiapark 2003. aastal. Miks selline park sinna üldse tekkis, ei mäleta täpselt keegi, aga ilmselt arvestati sellega, et lähedalasuvat Hévízi ja Zalakarosi kuurorte külastab päris palju Venemaalt pärit turiste. Tegelikkus aga on näidanud, et see, kes läheb Hévízi randa päevitama, ei viitsi lähedalasuvasse muuseumisse mari väravaid vaatama minna. Aastas külastas muuseumi alla 100 vene turisti, välismaa turiste kokku umbes 900. Nüüd on talumuuseum otsustanud laieneda soome-ugri pargi arvelt. Selle vastu protesteerivad ungari fennougristid, kuid muuseum peab arvestama eelkõige külastajatega.

ELTE soome-ugri õppetooli juhataja László Klima kirjutas kirja Zalaegerszegi linnapeale, milles avaldas muret soome-ugri pargi sulgemisplaanide pärast ning avaldas lootust, et linn leiab vahendeid selle säilitamiseks. Kirjale kirjutas alla 38 tuntud ungari fennougristi, nende seas János Pusztay, István Fodor, Péter Pomozi, László Honti ja Ferenc Havas. Klima on visandanud ka täiesti uue kontseptsiooni, mis näeb ette Ungari Muinasloo Pargi loomist praeguse soome-ugri pargi põhjal. Linnapea ütleb, aga et uute ehitiste jaoks raha ei ole ja tõenäoliselt midagi ei muutu. Talumuuseumi direktori arvates on Klima plaan hea, aga selline park tuleks rajada kuskile Budapesti lähedale, sest turistid Zalaegerszegi ei jõua. Praegu on soome-ugri pargi ala suletud, sest kõdunevad majad on seisukorras, mis võib olla külastajatele ohtlik.

Direktori sõnul ei ole hantide, manside ja maride ehitised kahjuks sobivad Ungari kliimasse. Külma kliima jaoks ehitatud maju närivad tunduvalt soojemas kliimas üraskid ja siklased ning pideva niiskuse tõttu kahjustavad puitu ka seened. Klima ei ole sellega nõus, ning ütleb, et hooned ehitasid soome-ugri ehitusmeistrid kohapeal sealsest materjalist ja tänapäevaste puidukaitsevahenditega saab neid edukalt säilitada ning päästmatult kõdunenud osasid saab välja vahetada uute vastu. Vabaõhumuuseumi direktoril on juba uued plaanid: tema soovib sinna rajada kõrtsi, koolimaja ja mustlaste elumaja. Aga selleks on samuti raha vaja, mida alati napib.

Allikas: Koncepció van bőven, csak a pénz hiányzik (mno.hu)