Jäta menüü vahele
12.06.2018

Ungari riik tunnustas soome-ugri koostöö arendajaid kõrgete autasudega

30. mail andis Ungari suursaadik János Balla Ungari Moskva suursaatkonnas kõrge riikliku autasu soome-ugri koostöö arendajatele senaator Valeri Markovile ja tõlkija Nina Obrezkovale.

Valeri Markov, kes esindab Venemaa föderaalnõukogus Komi vabariiki ja on nõukogu teadus-, haridus ja kultuurikomitee liige, pälvis Ungari teeneteordeni keskastme risti tähega soome-ugri rahvaste identiteedi säilitamise ja omavaheliste sidemete tugevdamise eest. Samuti tunnustati tema aastakümnetepikkust tööd soome-ugri keelesuguluse au sees hoidmisel. Valeri Markov on osalenud komide rahvuslikus liikumises alates 90ndate aastate algusest ning korraldanud Sõktõvkaris 1992. aastal soome-ugri rahvaste I maailmakongressi. Valeri Markov oli üle 20 aasta, kuni 2016 ka soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee esimees.

Nina Obrezkova, Ungari suursaadik János Balla ja Valeri Markov. Foto: finnougoria.ru

Sõktõvkaris elav komi luuletaja, tõlkija ja kirjanik Nina Obrezkova pälvis Ungari teeneteordeni rüütliristi ungari kirjanduse olulisemate teoste tutvustamise eest laiaemale komikeelsele lugejaskonnale ja kõrgetasemelise tõlketegevuse eest. Eesti keeles on ilmunud temalt 2007. aastal luulekogu “Niinepuu” ja ta on tõlkinud komi keelde ka eesti luulet.

Pidulikul sündmusel viibis ka Vene parlamendi ülemkoja väliskomisjoni esimees Konstantin Kosatšov.

Ungari riiklikud autasud. Foto: finnougoria.ru

Fenno-Ugria

Allikas: Magyar állami kitüntetést kapott Moszkvában Valerij Markov szenátor és Nyina Obrezkova műfordító (oroszhirek.hu; 30.05.2018)