Jäta menüü vahele
25.05.2016

Udmurtias antakse välja uued udmurdi keele õpikud

17. mail toimunud pressikonverentsil teatas Udmurdi Vabariigi haridus- ja teadusminister Aleksei Mirošnitšenko, et käesoleva aasta 1. septembrist hakatakse Udmurtia algkooliklassides udmurdi keelt õpetama uutest õpikutest.

Kui käesoleval aastal loodetakse uued õpikud kasutusse võtta 1.-4. klassis, siis järgmisel aastal loodetakse valmis saada 5.-9. klassi õpikutega. Seejuures koostatakse iga klassiastme jaoks kaks õpikut: üks emakeelena udmurdi keelt õppijatele ja teine võõrkeelena õppijatele. Minister tunnistas, et plaan on ambitsioonikas, kuid siiski reaalselt täideviidav.

Mirošnitšenko tänas rahvusliku hariduse instituuti, trüki- ja massikommunikatsiooniagentuuri ning kirjastust “Udmurtia” õpikute valmimisel tehtava töö eest. 1.-4. klassi õpikud on juba koostatud ja elektroonilises versioonis olemas, kuid selleks, et neid saaks õpikutena kasutusele võtta, peab koostatud käsikirjad kandma föderaalsesse registrisse, milleks on vaja läbida neli ekspertiisi – hariduslik, teaduslik, ühiskondlik ja regionaalne. Kaks neist on juba läbitud. Keskkooliõpikutega püütakse seda protseduuri kiirendada.

Minister tunnistas, et tema arvates on emakeeleõpikute olukord siiani olnud “äärmiselt madalal tasemel”. Koolidirektoreid ja õpetajaid on trahvutud nende puudumise pärast ja nad on olnud sunnitud seetõttu rahvusliku suunitlusega õppeaineid fakultatiivseks muutma, mis on põhjustanud rahva elavat vastukaja.

Allikas: Finugor.ru