Jäta menüü vahele
15.01.2020

Tuuli Reinsoo: rahvaluulearhiivis on meie lähtekood ja teie tahate serverid välja lülitada

Foto: Martin Dremljunga. ERR

Et kultuur ja teadus on elujõulised ja suudavad leida mooduseid ellu jääda ka praegu valitseva, ma ütleks, vaimse kiusamise õhkkonnas, selles ma üldse ei kahtle, oleme hullematki näinud, ütleb 2016. aasta Eesti Vabariigi Presidendi Rahvaluulepreemia laureaat Tuuli Reinsoo. “Aga peaks olema iseenesestmõistetav, et meie, eestlaste, lähtekoodi hoidev asutus kuulub kultuuriasutuste eliidi hulka koos Eesti Rahva Muuseumi, laulupidude ja Rahvusraamatukoguga.”

Mida te teete, kui teie panga PIN-kood juhtumisi kaduma läheb? Otsite üles PUK-koodid ja taastate PINi, eks ole? Aga kui teil pole PUK-koodi ja te ei saa ka pangast uut? Eesti Rahvaluule Arhiivis on hoiul meie lähtekood. Ja te tahate serverid välja lülitada? Nii võiks kirjeldada praegust olukorda, kus ERA tegevus on jäänud toetusteta. Kuulge, süsteemis on viirus, kutsuge mõni itimees! Ikka ei kirjuta ta nii head lähtekoodi, kui Jakob Hurt koos oma kirjasaatjatega seda tegi. Murdmatu – ja poku, mida meiega tehakse!

On lausa ahistav ja õõvastav lugeda, et Eesti Rahvaluule arhiiv ei saa selleks aastaks mitte mingisugust toetust teadusprojektideks. Peaks olema iseenesestmõistetav, et meie, eestlaste, lähtekoodi hoidev asutus kuulub kultuuriasutuste eliidi hulka koos Eesti Rahva Muuseumi, laulupidude ja Rahvusraamatukoguga. Ma ei taha kedagi rünnata ega halvustada, vaid ainult jagada, miks minu silmis on Eesti Rahvaluulearhiiv mitte ainult asendamatu, vaid prioriteet number üks meie kultuuri elujõulisuse koha pealt.

Et kultuur ja teadus on elujõulised ja suudavad leida mooduseid ellu jääda ka praegu valitseva, ma ütleks, vaimse kiusamise õhkkonnas, selles ma üldse ei kahtle. Oleme hullematki näinud. Selle väikse viiruse pärast ei lõpe veel meie püha üritus… ainult ilma paanikata. Üksord me ju võidame? Praegused otsused sünnivad ilmselgelt mitte pragmaatilisusest, vaid teadmatusest. Ma ei usalda neid otsuseid, kuna otsustajatel puudud ilmselgelt isiklik kokkupuude teemadega, millega nende kiusatavad, oi, vabandust, hallatavad, asutused tegelevad. Ei, ma ei usalda kahjuks rabistajaid ning ökonoomitsejaid. Ma usaldan eksperte, nagu seda on Eesti Keele Instituut või Rahvaluulearhiiv.

Lugege lähemalt siin (Tuuli Reinsoo, kultuur.err.ee, 15.01.2020)