VAATA: Toorama tähistab oma 30. tegevusaastat veebikontserdiga
Meeste mitmehäälset rahvalaulu viljelev ansambel soovis oma seekordset sünnipäeva tähistada Soomes toimuval festivalil Sugrifest, ent koroonapiirangud tõid nendegi kontserdi veebikeskkonda.
23. oktoobril k.a. tähistab üks Vene Föderatsioonis elavate soome-ugri rahvaste legendaarsemaid folklooriansambleid – ersade Toorama – oma 30. aastapäeva. Meeste mitmehäälset rahvalaulu viljelev ansambel soovis oma seekordset sünnipäeva tähistada Soomes toimuval festivalil Sugrifest, ent koroonapiirangud tõid nendegi kontserdi veebikeskkonda. Ülekanne algab kell 20.
Muidugi on pisut nukker, kui sünnipäevale külalisi kutsuda ei saa, ent kokkuvõttes on see vaid meie kõigi võit, sest nüüd saab sellest muusikast osa ju palju suurem kuuljaskond. Ja mis peamine – nakkusohtu kartmata. Niisiis on tegemist Toorama esimese rahvusvaheliselt jälgitava kontserdiga. Allpool saab aga lähemalt lugeda ka ansambli nime lugu ning aimu sellestki, millise kavaga sünnipäeva tähistatakse.
Toorama taust
Toorama (ersa ja vene keeles Торама) on Venemaalt Mordva vabariigist Saranskist pärit rahvamuusikaansambel.
Ansambli kutsus 1990. aastal kokku ersa muusika ja folklorist Vladimir Romaškin (1951-2002) ning algselt sündis see pereansamblina, kuhu kuulusid ka Vladimiri pojad Vitali ja Andrei. Ansambli nimeks sai perekonna oma nimi ehk Romaškinid, mis aga ersa keeles on hoopis Йовлат (Jovlat). Ajapikku kasvas ansambel üheksaliikmeliseks ning nimigi muutus. 2017. aasta novembrist alates kasutab ansambel ametlikult eesliidet Vladimir Romaškini nimeline Toorama.
Toorama stiil on nende endi sõnul ‘autentse folk ehk tooramalik meestelaulu ‘ja nad esitavad eelkõige ersade ja mokšade rahvalaule. Laulude esitamisel kasutatakse asjakohaseid rahvapille.
Ansambel on käinud korduvalt Eestis, esinenud suure menuga nii hõimupäevadel, Tallinn Music Weekil kui ka Viljandi Pärimusmuusikafestivalil. Eestis on neil väga palju sõpru, sest ansambli sünd on olnud tihedalt seotud meie rahvamuusikateadlastega. Toorama on soojalt vastu võetud ka Poolas, Inglismaal, Soomes, Rootsis ning Lätis.
Juubelikontserdil tuleb ettekandele peamiselt nende uusim, käesoleval aastal avaldatud ja ersa muusikal põhineva heliplaadi ”Shenža” (part) materjal, kuhu kuulub ka kuus omaloomingulist pala. Kuid uuemate lugude kõrval esitatakse publikule ka kõigi kolme kümnendi parimaid palu, mille juured on ersa ja mokša rahvamuusikas. Nii saab kuulata laule humala jumalannast, suurest ja avarast sünnimaast, legendaarsest kuningast Tjuštast, sünnimärkide võluväest, kaskedest ja paljust muust.
Koosseis juubelikontserdi eel:
- Andrej Romaškin ehk ansambli hing – kunstiline juht, njudei flööt, laul ja viiulimäng. Ansamblis aastast 1990,
- Vitalij Prokin ehk ansambli aju ja kogemus – laul ja njudei flööt. Ansamblis aastast 1991,
- Gennadi Jegorkin ehk kord ja täpsus – laul, njudei flööt ja djembe trumm. Ansamblis aastast 2004,
- Andrej Kuznetsov ehk loovgeneraator – laul, njuei flööt, trummid, zalejka,
- Aleksandr Utševatkin ehk keel ja suhtlus – laul. Ansamblis aastast 2011.