Jäta menüü vahele
24.08.2021

Taimõri poolsaare põlisrahvad on kalapüügi piiramise vastu

Piirangud on seotud 2020. aastal piirkonna jõgesid reostanud diiselkütuse lekkega.

Taimõri põlisrahvaste kogukondade juhid

Taimõri põliselanikud protesteerivad 2022. aastaks kehtestatud kalapüügi piirangute vastu mõningates poolsaare jõgedes. Piirangud kavatsetakse kehtestada Ülevenemaalise kalamajanduse ja okeanograafia instituudi Krasnojarski filiaali poolt. Instituut ise aga on Venemaa Kalatööstuse allorganisatsioon.

Uued eeskirjad puudutavad Pjasina, Daldõkani ja Ambarnaja jõgesid. Teadlaste ettepanekul võib neist püüda 71,5 tonni kala ja eelkõige teaduslikul eesmärgil. Piirangud on seotud 2020. aastal piirkonna jõgesid reostanud diiselkütuse lekkega.

20. augustil kohtusid aga Taimõri poolsaare põlisrahvaste kogukondade juhid, kes leidsid, et uued eeskirjad tähendavad sisuliselt kalapüügi keeldu ja jätavad põlisrahvad tuludest ilma. Instituudist pakuti aga vastusena, et kala on võimalik püüda 700 km kaugusel praegustest püügikohtadest.  Põlisrahvaste juhid aga pole sellega nõus, sest nad peavad sõitma 750 km, laskma sisse võrgud, püüdma kala ja siis sõitma 750 km oma elupaikadesse tagasi. See tekitab aga põlisrahvastele suuri väljaminekuid.

29. mail voolas Norilski piirkonnas 20 tonni diiselkütust piirkonna jõgedesse, mis omakorda reostasid ka Pjasino järve, kust omakorda sattus reostus Kara merre. Piirkonnas kuulutati välja Venemaa föderaaltasandi eriolukord.