Jäta menüü vahele

Unustatud rahvaste jälgedes (2020)

Olete oodatud dokumentaalfilmi „Unustatud rahvaste jälgedes II osa: liivlased, isurid ja vadjalased“ tutvustusele kinos Artis.

Dokumentaalfilmi valmimist toetasid: Kultuuriministeerium ning Haridus- ja Teadusministeeriumi Hõimurahvaste programm.

Režissöör Erle Veber, produtsent Ruth Alaküla.

Olete oodatud dokumentaalfilmi „Unustatud rahvaste jälgedes II osa: liivlased, isurid ja vadjalased“ tutvustusele kinos Artis. Ühtlasi anname ülevaate Collegium Musicale tegemistest tänavusel Veljo Tormise aastal – tänavu augustis saanuks armastatud helilooja 90. aastaseks. Collegium Musicale esituses kõlab sellel aastal tema loomingut nii Eestis kui väljapool – USAs, Uus-Meremaal, Saksamaal.

Ettevõtmisest räägivad ja ahjusooja dokumentaalfilmi tutvustavad:
Kadi Raudalainen – Fenno-Ugria Asutus
Ruth Alaküla – ETV produtsent ja toimetaja
Endrik Üksvärav – Collegium Musicale dirigent

Collegium Musicale

Veljo Tormise „Unustatud rahvad“ on kuueosaline kooritsükkel, mille moodustavad „Liivlaste pärandus“, „Vadja pulmalaulud,“ „Isuri eepos,“„Ingerimaa õhtud,“ „Vepsa rajad“ ja „Karjala saatus.“ Sari valmis aastatel 1970–1989 ning selle aluseks on kuue läänemeresoome rahva runolaulud. Teos on kuue läänemeresoome rahva muusikaline koondportree.
Sarja loomisele andis tõuke 1969. aastal kaasatehtud matk liivlaste juurde. See omakorda ajendas uusi uurimisretki ja järgneva viie osa sünni. Veljo Tormis lõpetas „Unustatud rahvaste“ sarja 1989. aastal.

Tänaseks on surnud kõik rahvalaulikud, kelle lauldud laule Tormis oma teostes kasutas. Mitmed neist läänemeresoome rahvastest on hääbumise äärel ja on keeli, mida kõnelevad veel vaid mõned üksikud inimesed.

Collegium Musicalel oli au ja rõõm teha selle mahuka teose õppimisel koostööd helilooja endaga – Veljo Tormis õpetas lauljaid kõikides proovides, alates kassettidele kogutud rahvalaulikute kuulamisest kuni teose esitamise nüanssideni välja. 4. novembril 2013 kõlas teos esmakordselt täispikas ettekandes Tallinnas, Hobuveskis.

2019. aasta suvel käis Collegium Musicale viimasel retkel sarjast „Unustatud rahvaste radadel”. Sarja raames külastati kõiki rahvaid, keda helilooja Veljo Tormis on oma suurtsüklis muusikaliselt kujutanud.

Retked said alguses 2017. aastal ja olid osa EV100 juubeliprogrammist, sooviga teha kingitus meie hõimurahvastele. Retked jäädvustas ETV võttegrupp. Esimene dokumentaalfilm kaheosalisest sarjast “Unustatud rahvaste jälgedes” valmis 2018. aastal.

16.01.2020
15:30-18:00