Jäta menüü vahele

Rahvuskultuuride päevad 2022

Traditsiooniks saanud rahvuskultuuride päevad toimuvad Tallinnas sel aastal 16.–25 septembrini. Kümne päeva vältel toimuvad linna eri paigus tasuta kontserdid, näitused, õpitoad, loengud, lasteüritused ja muudki huvitavat! Eestis elavate soome-ugri rahvaste esindajate jaoks on tippsündmus 17.–18. septembril toimuv Etnolaat (vt. kava allpool), kus astuvad üles ka Tallinnas ja Tartus tegutsevad soome-ugri seltside ansamblid.

MIS? Natalia Ermakovi fotonäitus "Naine ersa ja mokša kultuuris
KUS? Tallinnas Salme Kultuurikeskuses 

Näitus tutvustab naiste rolli traditsioonilise ühiskonnas, kus naist võib vaadelda mitmeplaaniliselt ja erinevatest kultuurilistest aspektidest.

“Soome-ugri kultuurid on vaimustavalt mitmemõõtmelised ja naiste rollide poolest sarnased. Paljud kultuurid säiliseid suuremal määral sellepärast, et nad andsid oma kultuurilist vara edasi põlvest põlve. Naised loovad teatud maailma ja mõjutavad selle kaudu ümbritsevat. Rituaalse ja mitterituaalse traditsiooni peamisteks kandjateks ja praktiseerijateks on maapiirkondades elavad naised. Just nemad kindlustavad tavade ja traditsioonide säilimise, mehed on pärimuskandja rollis harva,” räägib Natalia Ermakov. Tema näituseks saanud fotod on pildistatud Mordvamaal tehutd välitöödel aastail 2000–2015.

17. ja 18. septembril toimub Tallinnas raekojaplatsil Etnolaat, mis on avatud kl 10.00–18.00. Tutvuda saab Eestis elavate rahvuste käsitöö ja toiduga. Esindatud rahvuskäsitöö, rahvusköök ja rahvuskollektiivide kontsertprogrammon. Kindlasti leiab laadalt eesti tekstiili, udmurdi perepetšid, tšuvaši kalja, türgi kohvi, läti leiba, leedu juustu, baškiiri tšak-tšak’it ja palju muud huvitavat.

Tähistame üheskoos eesti rahvuste päeva

Esimesel päeval esinevad: Eesti ukrainlaste kongressi laulukoor Provesin, Aserbaidžaani noortekeskus IRS, Eesti-Mordva Seltsi folklooriansambel Vastoma, Tallinna Baškiiri kultuuriühendus Agizel, Vasalemma seltsimaja rahvatantsuansambel „Lepalind», Tallinna Mari seltsi folklooriansambel ja solistid, Tšuvaši kultuuriseltsi ansambel „Palan“, Eestimaa poolakate seltsi Polonia ansambel Laikonik, Läti rahvuskultuuriseltsi folklooriansambel Revele, Udmurdi ühingu ansambel Ošmes, Eestimaa valgevenelaste assotsiatsiooni ansambel Alesja, Eesti Juudi Kogukond, ja solist Timur Fišer, Ukraina pühapäevakool Nadija, folklooriansambel Zurba.

Etnolaata korraldab Eestimaa Rahvuste Ühendus.

Kahepäevane laat toimub Tallinnas raekojaplatsil kl 10–18. Tutvuda saab Eestis elavate rahvuste käsitöö ja toiduga. Esindatud rahvuskäsitöö, rahvusköök ja rahvuskollektiivide kontsertprogrammon. Kindlasti leiab laadalt eesti tekstiili, udmurdi perepetšid, tšuvaši kalja, türgi kohvi, läti leiba, leedu juustu, baškiiri tšak-tšak’it ja palju muud huvitavat.

Tähistame üheskoos eesti rahvuste päeva

Teisel esinevad: Kasahhi kultuuriühing Abai, Tartu Marilaste Liidu ansambel Mari Kumõl, Ukraina folklooriansambel Perelaz, Vene rahvalaulukoor Sudaruški ja akordionist Anastassia Varlõgina, Narva Usbeki kultuuriseltsi tantsukollektiiv  Sogdiana, Tartu Udmurdi seltsi foklooriansambel Jumšan Gur, Eesti Ingerisoomlaste Liidu tantsurühm Kataja, tantsustuudio Gratsia, Mulgimaa  pillimehed, Eesti Juudi Kogukonna tantsurühm, Vene Rahvakultuurikeskuse Bereginja rahvarõivaste demonstratsioon ja folklooriansambel Bõlina Haapsalust, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu Eesti rahvarõivaste esitlus, segarühma Laagri Leegid eestirootslaste ja Eesti pärimustantsude kava, pillimees Tarmo Kivisilla, Armeenia pühapäevakooli rahvatantsuansambel  Tayo ja vokaal-tantsuansambel Yerazano.

Etnolaata korraldab Eestimaa Rahvuste Ühendus.

Eestimaa Rahvuste Foorum “Eestimaa rahvused – üheskoos edasi”
Õpetajate maja, 14–18.00
Eestimaa Rahvuste Ühenduse asutamiskuupäevaks loetakse 24. septembrit 1988 – päeva, mil toimus I Eestimaa Rahvuste Foorum. Tähistame laada ja foorumiga ühenduse 34. sünnipäeva ning rahvusvähemuste päeva. Foorumil on iga rahvuskogukond esindatud oma delegaadiga, seega Foorum on ainulaadne Eesti rahvusvähemuste esindusorgan.

Vokaalmuusika kontsert “Rahvamuusika läbi aegade”
Vene Kultuurikeskuse väike saal, kell 15.00
Esinevad Zhenya Hovsepyan (metsosopran), Ksenia Rossar (sopran, klaver), Stanislav Sheljahhovski (bass), Valeria Ergardt (sopran, klaver), Elena Bebekh (sopran), Jekaterina Lomakina (metsosopran), Aleksandra Bekušev (metsosopran), vokaalansambel Rejoice. Kunstiline juht Sergei Mironoff, kontsertmeister Dmitri Kurs.

Galakontsert “Ma kingin oma armastuse“
Vene Kultuurikeskuse suur saal, kell 17.00
Esinevad laulustuudio DeLight, Aljona Znojeva, Ivan & Igor Jermakov, Sergei Pilipenko, Nastja Kreison, Eduard Toman, Anna Makeev, Marina Tabri, ansamblid Rejoice, Idealnõe Ljudi ja Rjabinuška, Veronika Knaub, Sergei Sumin, Irina Petšegina, Oksana Herradi, Jelena Savtsuk & L’era, Olesja Balakireva, Agnieszka Babicz.

Disaini ja Arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6, Tallinn) avatud näitust saab külastada 1. oktoobrini k.a.

Näituse kuraator: Olga Ljubaskina, Sed Arte Galerii 
Näituse koostajad ja kujundus: Stanislav Antipov, Natalia Abrosimova 
Näitust toetab: Eesti Kultuurkapital

Rahvuste päeva raames eksponeeritud udmurdi maalikunstniku Stanislav Antipovi isiknäitus “Aegumatu” annab ülevaate kunstniku viimaste aastate jooksul valminud töid erinevates žanrites: linnamaastik, eesti maastik, natüürmort, portree, meri. 

“Maailm muutub, ajad muutuvad, kuid looduse ilu ja esivanemate traditsioonid, mida näeme  kunstniku lõuenditel, jäävad aegumatuks,” ütleb kunstnik näituse pealkirjast kõneldes.

Ekspositsiooni keskpunktis on soome-ugri rahvaid kujutavate maalide seeria, mis tutvustab hõimurahvaste tänapäevast elu, rahvarõivaste ilu, tantse, käsitööd, muusikainstrumente jm. Inimesed, keda neil maalidel näeme, on säilitanud oma esivanemate traditsioone põlvkonnast põlvkonda. Soome-ugri rahvastele pühendatud sari talletab meie hõimurahvaste traditsioonilist argipäeva, luues pildi kaudu vaatajaga tugeva emotsionaalse sideme – siin ja praegu – läbi erinevate mõtteliste ja kunstilooliste ajastute.

Stanislav Antipov (sündinud 1976, Udmurdimaal Iževskis) on Eestis tegutsev udmurdi maalikunstnik, Eesti Maalikunstnike Liidu ja Eesti Kunstnike Liidu liige, erinevate soome-ugri kunstiprojektide eestvedaja.

Aiandusringi kümnes kohtumine Laagna aias 21. septembril kell 18 

Seekord meisterdame vepsa nuku! Taolised nukud on levinud mitmete soome-ugri rahvaste seas ja on tuntud eelkõige kui naiseliku väe toetajad. Naised valmistasid neid oma tervise ja viljakuse toetamiseks erinevatel eluetappidel või tähtpäevadel. Aga ka mehed võivad endale nuku valmistada, et kindlustada tulevase või praeguse naise heaolu. 

10-я встреча кружка садоводов в огороде Лаагна 21 сентября в 18.00
В этот раз будем мастерить вепсскую куклу!
Вепсы – финно-угорский народ, живущий недалеко от границ Эстонии. От них идет традиция делать особые куклы-обереги для женщин. Такие куклы делали вепсские женщины для укрепления своего здоровья на разных этапах жизни, а особенно – для защиты детей. Изготовить такую куклу может и мужчина – чтобы улучшить самочувствие своей будущей или нынешней жены.

Milles uba?

Eesti rahvusvähemuste päev ehk Eesti rahvuste päev on 24. septembril tähistatav tähtpäev, mis meenutab Eesti Rahvuste Foorumi esmakordset kogunemist 1988. aastal. Tähtpäev sai alguse 2005. aastal, mil tollane rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo kuulutas 24. septembri Eesti rahvusvähemuste päevaks.

Perepäev “Kogu Eesti loeb”

Laagna kogukonnaaed raamatukogu kõrval

  • 11.00 Vene Teatri näitleja Dan Eršovi tule- ja jääetendus.
  • 12.00 Rameliya Ulubanova rahvatantsuansamblist „Lezginka“ (Lüüra) kõigile huvilistele kaukaasia rahvatantse.
  • 13.00 tuleb külla kirjanik Andrus Kivirähk.
  • 14.00 saavad lapsed meisterdada Ukraina Kultuuri Keskuse käsitöötoas, noored ja täiskasvanud aga osaleda ingliskeelses vestlusringis Culture Swap, kus räägitakse erinevate maade toidukultuurist.

Eesti-, vene- ja ingliskeelses programmis leidub teisigi tegevusi ja üllatusi. Kohal on raamatukogubuss Katarina Jee ja tiire teeb raamatukogu jalgratas, tutvustatakse raamatukoguteenuseid (sh koolitused, keelekohvikud, kaugtöö- jm võimalused) ja loomulikult saab laenata head kirjandust. Toimub toidukonkurss ja on avatud retseptinäitus “Minu lapsepõlve maitsed”.

Perepäev on osa raamatukogude aasta üle-eestilisest projektist „Kogu Eesti loeb!“, mida toetab kultuuriministeerium. Perepäeva korraldab Tallinna Keskraamatukogu.

Rahvuskultuuride päevade eesmärk on tuua kokku pealinnas elavad rahvusvähemused ja näidata, kui mitmekülgne ja huvitav on meie keskel elavate rahvaste kultuur. Tallinna suuremad rahvusgrupid on venelased, ukrainlased, valgevenelased, soomlased, juudid ja tatarlased, aga siin elab ka sadu Läti, Leedu, Saksamaa, Itaalia, Rootsi ja teiste riikide kodanikke.

Sissepääs on üritustele tasuta ja eelregistreerimiseta (kui pole märgitud teisiti).

16.-25.09.2022
Erinevad kohad, Tallinnas