Jäta menüü vahele
Foto: Peeter Laurits / Pühad kümblused 2022

Pühad kümblused

Peeter Lauritsa isiknäitus

Fenno-Ugria soovitab
Näitus kuulub Biotoopia kunstiprogrammi
Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Tiim: Tiina Määrmann, Kristi Lahne, Kalmar Kurs, Elias Kuulmann, Siim Vahur, Aleks Märtson, Artproof, Elavad Pildid, Siim Soop, Kelli Gedvil.
Kunstnik tänab: Karina Laurits, Maria Hansar, Leelo Laurits, Uku Laurits, Andreas Weber, Emanuele Coccia, Alari Allik, Mart Meri, Mika Keränen, Carla Giacinti, Gianni Macchia, Aleksander Metsamärt, Urmas Lüüs, Greete Põrk, Kristel Larin, Vaba Lava.

Kunstnikuvestlus koos Peeter Lauritsa, Urmas Lüüsi ja Aleksander Metsamärdiga toimub 2. juunil kell 17.

Näituse raames on kunstnikutuur Peeter Lauritsaga 4. juunil kell 14.

NB! Näitus on Vaal galeriis avatud 2. juulini, 
T–R 12–18 ja L 12–16.

Peeter Lauritsa looming sobitub eesti kultuuris eri loomealade professionaale ühendavasse mõttelisse rühmitusse, kus tegeletakse eestlaste ja teiste soome-ugrilaste müütilise loodusesuhte käsitlemisega. Endiselt kujutleb suur osa eestlaseid end rahvana, kel on looduskeskkonna ja maastikuga eriline side.

Kunstniku töödes imbub ülim tehnologiseeritus kokku ürgmetsa, soode ja iidsete legendidega. Laurits ei näe siin midagi vastuolulist: “Inimteadvus toetub arhetüüpsetele struktuuridele, mis ilmselt pole väga erinevad männi, orava või nugise omadest.”

Me otsime võõrtsivilisatsioone avakosmosest, aga peaksime otsima neid oma tagaaiast. Lauritsa töödes saab see võimalikuks: rabast tõusevad kosmilised aurud, helendav Pariisi metrooliinide plaan seguneb üraskitunnelitega, iidsed ojad moodustavad tuksleva närvisüsteemi.

“Ma sukeldun Allilma, ürgvete mullide vahele, niiskusesse, juurestikesse ja algsete mustrite peegeldustesse. Ürgvesi on sama soe kui ma ise, ma sukeldun nagu iseenda sisse… et näidata teile õrna ja ilusat Allilma. Ei ole mingit õuduste koobast – Allilm on Elysion, kus taimede juured põimuvad seeneniidistikega, kõik kasvab üksteisest läbi, imetakse üksteise elumahlasid, münditakse neist suhtlus- ja vahetusvõrgustikke, kõik mullitab ja kõduneb aegluubis, surm tõlgitakse sünniks ning luditakse eluringi tagasi. Allilm on pikk lahtiste silmadega suudlus ja maapealsete mõnude köök – niiske ja kohev, vette lahustatud emaplaat.“

Peeter Lauritsa isiknäitust „Pühad kümblused“/’Sacred Baths’ saadavad videod, millega saab tutvuda QR-koodide vahendusel galeriiruumis. Täispikk video @YouTube

Peeter Laurits (snd 1962) on õppinud New Yorgis, Tallinnas, Tartus ja Peterburis. Ta on esinenud rohketel rahvusvahelistel näitustel, Lauritsa tööd kuuluvad Eesti, Soome, USA ja Portugali kunstiinstitutsioonide kogudesse. Täpsem ülevaade: www.peeterlaurits.com

19.05.-2.07.2022