Jäta menüü vahele

Kirjanduslik kolmapäev: Heli Laaksoni valikkogu “Ole ise” esitlus

K, 29. novembril kl 18 Heli-Laaksonen-luuleraamat-Ole-Ise
Kirjanike Majas (Harju 1)

Armastatud soome luuletaja Heli Laaksonen esitleb oma hiiu keeles ilmunud valikkogu “Ole ise”, mille luuletused on tõlkinud “Hiiu keele raamandu” autor Järvi Kokla. Külalisena Guntars Godiņš.

Raamatut esitletakse 26.-29. novembril Hiiumaal, Tartus ja Tallinnas. Lisaks autorile ja tõlkijale esineb Kärdlas hiidlasest näitleja Margus Tabor, Tartus Laaksoneni luuletuste võrundaja Jan Rahman.

Heli Laaksonen on Soomes ülipopulaarne murdeluuletaja ja särav esineja, kel on õnnestunud oma kodukandi murret lugema ja kuulama panna kogu Soome. Tema viit murdeluulekogu on ostetud üle 200 000 eksemplari ja menukad stand upi sugemetega luuleõhtud on tavaliselt välja müüdud. Laaksoneni luuletused räägivad armastusest, eneseotsingutest ja argistest asjadest ning on vürtsitatud vallatu iroonia ja absurdihuumoriga. Need mõjuvad üllatavalt hiidlaslikult, sest samasugune elutunnetus on omane ka hiidlastele.

Idee hakata kirjutama oma emakeeles ehk Edela-Soome murdes sai Laaksonen 1990. aastatel Tartu ülikoolis eesti keelt õppides noortelt Lõuna-Eesti luuletajatelt. Eestit on tunda ka paljudes luuletustes. Näiteks on tema tuntuim luuletus „Lehm ja koiv“ (Lehm ja kask) inspireeritud Tallinna-Tartu maanteel bussiaknast nähtud kase all lamavast kadedusttekitavalt muretuna näivast lehmast. Heli Laaksonen on ka eesti kirjandust soome keelde vahendanud. Eelmisel aastal ilmus Andrus Kivirähki  “Kaka ja kevade” tõlge ning tulemas on “Karnevali ja kartulisalati” tõlge.

Heli Laaksoneni hiiukeelse tõlkekogu andis välja Eesti Keele Sihtasutus. Raamatus on luuletusi viiest luulekogust ja varem ilmumata luuletuste tõlkeid. Kujundaja Andres Rõhu.

Heli Laaksonen ja Järvi Kokla esitlevad luulekogu ”Ole ise”
26.11. kl 16 Hiiumaa muuseumi Pikas Majas. Külalisena Margus Tabor
28.11. kl 18 Kirjanduslikul teisipäeval Tartus Kirjanduse Majas. Külalisena Jan Rahman

Korraldajad ja toetajad:
Eesti Kirjanike Liit, SA Hiiumaa muuseumid, Soome Instituut, Soome Kirjanduse Teabekeskus FILI, Eesti kultuurkapitali Hiiumaa Ekspertgrupp

Heli Laaksonen-Foto-Miikka-Lappalainen
Heli Laaksonen. Pildi autor Miikka Lappalainen.
29.11.2017
18:00-19:30