Jäta menüü vahele
Allikas: inkerilaiset.finlit.fi

Kähäri suguvõsa lugu

Fenno-Ugria soovitab

Tartu Ingerisoomlaste Selts kutsub kõiki huvilisi ingerisoomlastest Kähärite suguvõsa raamatu esitlusele Eestis. Kohal on raamatu autorid Anders Kähäri Rootsist ja Vieno Kaasik (snd Kähäri) Eestist.

Raamat on kirjutatud kolmes keeles – soome, rootsi ja eesti –, sest see on sündinud erinevates riikides elavate Kähäri suguvõsa liikmete koostööna.

 17. sajandil, kui Rootsi oli Põhja-Euroopas suurriik, kolisid  Soomest pärit uusasukad Ingerimaale. Meie esivanemad Käharid, kelle juured pärinevad Turust, jäid pidama Ingerimaa kõige põhjapoolsemas osas Lempaala (vn Лемболово) kihelkonnas, kus nad asutasid Pieni Kaitala (vn Малое Кайдолово, ek Väike Kaitala) nimelise küla.

Ümberasujad olid talupojad, kes kolme sajandi jooksul elasid heades oludes ning kellel õnnestus selle aja sees vaatamata erinevatele valitsejatele säilitada oma kodune soome keel ja kultuur.

Kõik see lõppes kohutavalt,  kui Stalin andis käsu 1936.aastal teha Lempalaas etniline puhastus. Soomekeelset rahvast ja kultuuri hävitati massiküüditamistega. Külad põletati ja hävitati täielikult. Midagi peale varemete ei jäänud alles.

Kähäri perede ja suguvõsa liikmed olid peale Teist maailmasõda maailma laiali pillutatud,  elades mõlemal pool raudset eesriiet. Tänapäeval, 2022. aastal, asuvad Kähärid nii Eestis, Soomes kui ka Rootsis. Mõned suguvõsa liikmed elavad tõenäoliselt Lätis, kuid sealse liiniga on kontakt kahjuks ajaga katkenud, ning vaatamata püüdlustele ei ole õnnestunud veel taastada. Ühiselt sündis idee teha suguvõsa kroonika meie perede lugudega, et need avaldada ja jäädvustada meile ja meie tulevastele põlvedele.

Töö hakkas pihta 2021. aasta sügisel. Suguvõsa liikmed Rootsis, Soomes ja Eestis kogusid kokku ja jagasid omavahel oma perekondades hoitavaid  ja erinevatest arhiividest leitavaid dokumente. Samuti koguti kokku perekonna mälestused ja säilinud jutud, fotod, kaardid jne.

Kuna meie, Kähärid, elame nüüdisajal vähemalt kolmes erinevas riigis ja meil on kasutuses kolm erinevat emakeelt, oli meie suguvõsale väga tähtis avaldada raamat kõigis kolmes keeles.

Raamatus olev soome ja eesti keel sai  kaetud tänu Viena Kaasikule (snd Kähäri, 1938). Meie esivanemate sugupuu pusle kokkupanekuks saime veidikene abi interneti lehekülgedelt nagu MyHeritage ja Geni.  Kõige suurema väärtusega olid Lempalaa kihelkonna kirikukirjad, mida õnnestus väikeses osas näha internetis tänu veebilehele www.inkeri.ru. Kuid meie väga suureks kurvastuseks on suurem osa kirikukirju puudu ja kaduma läinud. Lempaala kirik põles 1937.a maha.

Anders Kähäri

Trükist on võimalik ka kohapeal seotada, teose hind on 20 eurot.

Esitlusel kõneleme sellest, kuidas raamat sündis ning räägime suguvõsa uurimisest, et julgustada ingerisoome juurtega inimesi enda suguvõsa lugusid ja teadmisi kirja panema.

22.08.2022
17:00-19:00