Jäta menüü vahele
Foto: Rain Kooli

Iseseisvuse taastamise päev

"Eesti iseseisvuse taastamine ja Eesti iseseisvuse taastamise päev on pidulikumad kui argisem ja lohisevam taasiseseisvumine ja taasiseseisvumispäev.“ – keeleteadlane Urmas Sutrop

Ehkki seda päeva nimetatakse Eestis kahel1 moel, eelistas president Lennart Meri rõhutatult kasutada just iseseisvuse taastamise päeva – sest seda sel päeval ju täpselt tehtigi!

20. augustil tähistatakse Eesti Vabariigi de facto taastamist. Sel päeval, 1991. aastal kell 23.03 võeti Toompeal Eesti Vabariigi Ülemnõukogu saalis vastus otsus Eesti riiklikust iseseisvusest.

Sama dokumendiga moodustati Põhiseaduse Assamblee, kes hakkas väljatöötama Eesti Vabariigi põhiseadust. Oma otsuse lähtus ülemnõukogu Eesti Vabariigi järjekestvusest rahvusvahelise õiguse subjektina.

27. jaanuaril 1998 Riigikogus vastu võetud “Pühade ja tähtpäevade seaduse” parandusega sätestati taasiseseisvumispäev riigipühaks ja töövabaks päevaks ning sama aasta 20. augustil tähistati seda esimest korda riiklikult.

Ärev öö jätkus kaks tundi hiljem – kell 01.10 – Helsingis, mille tulemusena vormus paberilehele sulepeaga kirjutatud käsk. Kõige all seisis Lennart Meri nimi. Eesti Välisminiteeriumi sotisaalmeediakontol avaldatud fotol on muuhulgas näha tekst:

“See on käsk”

"Palun koostage 2–3 teksti, milles oleksid esitatud poliitilised ja riigiõiguslikud argumenid, millega Eesti Vabariik kõige kiiremas korras taotleb rahvusvahelist tunnustamist.  /-/  
Palun kõik muud tegevused lugeda selle töö kõrval teisijärguliseks. See on käsk.
Nõukogude Liidu legaalset valitsust enam ei eksisteeri. Läti MN on vallutatud ja Kiiev on ründamisel. Mõnekümne minuti pärast on oodata rünnakut Jeltsini peakorterile. Meie taotluse riigiõiguslikuks realiseerimiseks tuleb aega lugeda tundidega."

VAATAMISSOOVITUS: August 1991 – See on fiktiivne dokumentaaldraama, milles kellaajalise täpsusega jälgitakse sündmuste kulgu kolmel augustipäeval 1991. aastal. Aus oleks öelda, et mitte kõik ei juhtunud täpselt nii nagu selles loos kirjeldatakse, aga … oleks võinud.

Näitlejad: Tõnu Oja, Hilje Murel, Tanel Ingi, Hendrik Toompere, Andres Mähar, Peeter Tammearu, Rain Simmul. 
Stsenarist ja režissöör Ilmar Raag, 
operaator Janno-Hans Arro, 
produtsent Gerda Kordemets. 
Eesti 2005

1 Keeleteadlase Urmas Sutropi sõnul on ka väljendid Taasiseseisvumine ja taasiseseisvumispäev täiesti korrektsed. Nii on kirjas ka ÕS-is. “Mõnele need sõnad ei meeldi, sest oma ajal kaaperdas 20. augusti ja need sõnad Edgar Savisaar. Seetõttu kutsuti veel hiljaaegu 20. augustit irooniliselt ka edgaripäevaks. Nüüdseks on taasiseseisvuspäev küll Edgari taagast vabanenud ja seda võib rahumeeli iga ilmavaatega kasutada. Eesti iseseisvuse taastamine ja Eesti iseseisvuse taastamise päev on pidulikumad kui argisemad ja lohisevamad taasiseseisvumine ja taasiseseisvumispäev.” – Õhtuleht 20.08.2018

20.08.2022

Järgmised:

20.08.2023
20.08.2024
20.08.2025
Üle Eesti

Sündmus on osa sarisündmusest Uurali rahvaste tähtpäevad