Jäta menüü vahele
02.02.2022

ERMi hõimuklubis loodi Udmurdimaa ja Eesti muusikasild

Sündmuse peamine eesmärk oli kogeda, kuidas hoiavad ja tõlgendavad kaks rahvast tänapäeval oma pärimusmuusika traditsioone.

Eesti Rahva Muuseum ning Udmurdimaa Malaja Purgaa rajoonis asuv Bagraš-Bigra kogukonna eestvõttel sai 26. jaanuaril teoks ainulaadne hõimuklubi – videosillal toimunud kontserti sai kuulata üheaegselt Eestis ja Udmurtias – ERMi Jakob Hurda saalis ja Bagraš-Bigra külamuuseumis.

Sündmuse peamine eesmärk oli kogeda, kuidas hoiavad ja tõlgendavad kaks rahvast tänapäeval oma pärimusmuusika traditsioone. Kodusele ja kaamera vahendusel hõimurahva publikule esinesid Bagraš-Bigra folkloorigrupp Жыт тылъес (Õhtu tuled), trio Улон шуд (Eluõnn) ja rokk-bänd Teenager, samuti noor kandlemängija Julia Gavrilova ja luuletusega Aljona Bagrašova. Eesti poolel astusid üles rahvamuusikaansambel Sirgutii ning soome-ugri kollektiiv Kännu Peal Käbi. 

ERMi hõimuklubi: Udmurdi-eesti muusikasild 26.01.2022 – YouTube

Lõuna-Udmurtias, Tatarstani piiri ääres asuva Bagraš-Bigra kogukonna neljas külas elab kokku umbes 1600 inimest, kellest enamus on udmurdid. Kohalikud on väga aktiivsed – nende ühiste jõupingutuste tulemusel on hiljuti valminud kogukonnamuuseum, milles viiakse nüüd läbi mitmesuguseid kultuurisündmusi.

Oma tegevusi tutvustas Bagraš-Bigra rahvas Eesti soome-ugri huvilistele esmakordselt juba 2021. aasta oktoobrikuises ERMi hõimuklubis. Tänavune videosild oli kahe rahva vahel seega juba teine ning sõprussidemeid plaanitakse arendada edaspidigi.