Jäta menüü vahele
Mari ansambel Kuat

Kontsert Viljandis

Fenno-Ugria toetab

Pilet 4.- / kooliõpilastele (k.a gümnaasium) tasuta

Eesti pärimusmuusika Mekas astuvad üles maride temperamentset muusikat mängiv ansambel Kuat, komi vahvad Tšernõši tšipsanistid, põlisrahvaste eksootikat pakub sölkup Ljudmilla Dibikova võimas hääl ning hant Valentin Valgamovi pillimäng ja mitmes põhjala keeles kõlav laul. Hõimupäevade ajal on aidas üleval näitus Karoliina Kreintaali fotodest, mille ta jäädvustas välitöödel Mordvamaal ja Udmurtias.

Mari Kuat
Marimaa pealinnast Joškar-Olast pärit ansambel Kuat (Jõud) sulandab mari rahvamuusikat eri stiilidega. Kord saadab meloodiline lüüriline laul maride temperamentset tantsumuusikat, siis aga garneeritakse arhailist muusikat nüüdismuusikaga. Väljendusrikas vokaal saadab maride traditsioonilisi instrumente, mida täiendavad basskitarr ja kontrabass. Ansambli liider Ivan Kamentšikov osales oma traditsioonilise pereansambli koosseisus hõimupäevadel ka eelmisel aastal, tänavu suvel võttis ta osa Eesti Etno laagrist.

Komi Tšernõši tšipsanistid
Komimaa lõunaosas asutati juba üle 60 aasta tagasi folklooriansambel Tšernõši tšipsanistid, mis koosneb eranditult naistest, sest maailma põhjapoolseima rahva väga arhailist instrumenti tšipsani mängivad ainult naised. Tšipsan on roost valmistatud traditsiooniline permi-soome rahvaid iseloomustav vilepill, mille viled on erineva pikkusega. Tšernõši küla on ainus küla maailmas, kus selle pilli mängimise traditsioon on autentselt säilinud ja nüüd toovad need vahvad naised oma oskused Eesti lavadele.

Sölkup Ljudmilla Dibikova
Vägilasemõõtu sölkup Ljudmila Dibikova on laulnud sellest ajast, kui ta ennast mäletab. Oma ema kõrval on ta süüvinud sölkuppide pärandisse aga õppinud ka Moskvas Venemaa muusikaakadeemias. Ljudmila võimas hääl ja laulude rikkalikud harmooniad ei jäta külmaks ka kõige rafineerituma maitsega muusikasõpru. Muu hulgas juhendab ta paljudel festivalidel esinenud ansamblit Jalemdad, mille repertuaar ei koosne üksnes traditsioonilistest paladest, vaid on saanud tänpäevased seaded, sest Ljudmila usub, et nii on laulud elujõulisemad ja laiemale publikule mõistetavad. Siinne publik on Ljudmilaga aga juba kohtunud – hõimupäevadel kolm aastat tagasi.

Hant Valentin Valgamov
Jamaali-Neenetsi ringkonnas elav noor hant Valentin Valgamov laulab hantide traditsioonilisi laule. Kohalike põlisrahvaste kultuuri hea tundjana oskab ta laulda nii mansi, neenetsi kui ka sölkupi keeles. Hantide rituaalseid rahvalaule saadab pillimäng – peale isetehtud handi rahvapillide kuulub tema instrumentide arsenali ka handi traditsiooniline pill kandlesarnane naras juh, mida ta oskab mängida pea ainsana maailmas. Valgamov on oma pereansambli Sumat Nuv liige.

Karoliina Kreintaali fotonäituse, mida eksponeeritakse Viljandi Pärimusmuusika Aidas alates 17. oktoobrist, materjal pärineb 2015 Mordvamaal ning 2017 Udmurtias tehtud välitöödelt, mille eesmärk oli salvestada veel elus olevat rahvalaulutraditsiooni. Karoliina Kreintaal osales mõlemal ekspeditsioonil nii salvestusprotsessi abilise kui ka fotograafina.

19.10.2017
18:00-19:30
logo

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimupäevad 2017 🇫🇮