Jäta menüü vahele
Kunstnikud Urmo ja Tüüne-Kristin Vaikla: Veelind / fragment Fenno-Ugria logost

Inimõigused ja uurali rahvaste õigused

Korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus, Eesti Keele Instituut www.eki.ee

Toetavad: Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Kultuurkapital, HTM hõimurahvaste programme


Inimõiguste päevale (10.12) pühendatud hõimuklubis arutlevad Inimõiguste Instituudi juhatuse esimees Vootele Hansen ja keeleteadlane Mart Rannut, millises suhtes on üldised inimõigused rahvuste keeleliste ja kultuuriliste õigustega. Mis kasu saavad uurali vähemusrahvused inimõiguste deklaratsioonist, ÜRO põlisrahvaste õiguste deklaratsioonist ja Euroopa Nõukogu vähemuskeelte hartast?

Õhtu lõpetavad soome-ugri filmifestivali FUFF programmist valitud väikese põlisrahva enesemääramise teemat läbi iroonia või huumoriprisma vaatlevad saami lühifilmid:

“Ellos Sápmi” (“Long live Sápmi”) (treiler)

Mässumeelse komöödia peaosas on karismaatiline naistemehest juht Klemet, kelle külarahvas võimult kukutab. Ajaloolisel sündmusel – esimese saami parlamendi loomisel – põhinevat lugu vürtsitavad eevarüüs hipid, seks ja muidugi pommid.
Režissöör: Per Josef Idivuoma (Sámi)
Norra 2015, 12 min

“Finland European” (treiler)

Saamid, ühed viimased põlisrahvad Euroopas, keelduvad järele andmast valitsusele, kes pärast sajandite pikkust rõhumist ja jõhkrat kohtlemist tahab nüüd neist teha turismiobjektid. Omanäolise vaatenurgaga filmis saab sõna nii klanitud välimusega Soome parlamendisaadik kui ka vana mees saunalaval.
Režissöör: Sámi Ala
Soome 2014, 10 min
Intervjuu režissööriga

Kõik huvilised on oodatud! Üritusest osavõtt on prii.

capture
7.12.2016
17:00-18:00

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimuklubi hooaeg 2016/2017