Jäta menüü vahele

Hõimude hällimail

Rein Marani fotod filmi "Linnutee tuuled" filmiekspeditsioonidelt
VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressi erinäitus

Näituse kuraator: Kristjan Raba
Graafiline disain: Marje Eelma/Tuumik
Helid:  Enn Säde, helide installatsioon Kristjan Raba, Tiina Teras
Täname: Rein Marani perekond, Enn Säde, Silli Peedosk, Tiit Sibul, Lauri Tamm, Arvi Tragel, Priit Pajusalu

2021. aastal Eestis korraldatud VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressi erinäitus on jõudnud Viljandi, unikaalsed Eesti Rahva Muuseumi kogusse antud Rein Marani fotojäädvustused täiendavad võimsalt suurnäituse “Uurali kaja” teemasid. Esmakordselt saab näituse juures lugeda ka väljavõtteid Rein Marani ekspeditsioonipäevikust ja seiklusliku lisa annab juurde äsja Enn Säde sulest ilmunud raamat “Eales ei leia algust” (2022).

„Ärge oodake sellelt näituselt fotokunsti avastusi või tõsiteaduslikke etnograafilisi dokumente. Need on näpsatud parajasti siis, kui käed-jalad ja silm olid vabad filmikaamerast. „Linnutee tuulte“ poolteist aastat (1976–1977) kestnud matkadel ei olnud niisuguseid hetki palju. Vaevalt nendele fotodele jäädvustatud inimestest keegi enam elavate kirjas on. Ka enamik nende kodupaikadest on tsivilisatsiooni surve all tundmatuseni muutunud. Ühest kännust oleme võrsunud ja erinevatesse keskkondadesse juurdunud, muutnud keskkonda ja muutunud ise, viimasel sajandil enam kui esimestel kokku. Lääts otsis latvu, jalg komistas juurtele. Vahest uurali hõimu juurtele?”

Rein Maran 1978/2021

Rein Marani ja Eesti Rahva Muuseumi koostöös valminud juubelinäitus on avatud Aida fuajees ja klaassaalis. Autori 90. sünnipäeva tähistamiseks ilmus ka fotomapp dokumentaalfilmi “Linnutee tuuled” ekspeditsioonidelt kaasa toodud fotodega (2021, kujundus Marje Eelma/Tuumik).