Jäta menüü vahele
22.05.2021

ERM tähistab soome-ugri aastat

Aasta tipneb juuni keskel VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressiga. Juba avatud unikaalse fotonäituse kõrvale lisanduvad sel nädalal veel kaks uut temaatilist näitust.

Eesti Rahva Muuseumis on käimas soome-ugri aasta, mis tipneb juuni keskel VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressiga. Veebruarist alates on ERMis avatud unikaalne fotonäitus “Rahvas – see tähendab inimesi”. Sel nädalal veel kaks uut temaatilist näitust. 

Näitus “Hõimude hällimail” eksponeerib 1970. aastate lõpus operaator Rein Marani tehtud fotosid, mis sündisid dokumentaalfilmi “Linnutee tuuled” võtteperioodil. Marani sõnul on jäädvustused tehtud jõudehetkel. “Ärge oodake sellelt näituselt fotokunsti avastusi või tõsiteaduslikke etnograafilisi dokumente. Need on näpsatud parajasti siis, kui käed-jalad ja silm olid vabad filmikaamerast,” seletab filmimees. Poolteist aastat (1976–1977) kestnud matkadel ei olnud niisuguseid hetki küll palju. Kuid iga kaader on oluline, sest nii nagu on igaviku teele läinud nendele fotodele jäädvustatud inimesed, on kõige kaduva teel ka enamik nende kodupaikadest, mis tsivilisatsiooni surve all on tundmatuseni muutunud.

Teine uusnäitus on aga Fenno-Ugriale Hõimupäevade logo kavandanud kunstniku Loit Jõekalda kogudel põhinev näitus “Kiviaja graafika”. Näitus koosneb frotaažtõmmistest ja fotodest, mis jäädvustavad hetki esiajaloolisest kunstipärandist. Tõmmised on tehtud kaljujooniste leiukohtades, kus on säilinud kaljuraiendeid, näiteks Äänisjärve (Onega) ja Valgemere Karjalas, Umba ja Ponoi jõel Koola poolsaarel ja Altafjordi kaljudel Põhja-Norras.

“Kiviaja graafika” on esil 4. augustini ja “Hõimude hällimail” 31. augustini. Sissepääs antud näitustele prii. ERM on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10–18.