Jäta menüü vahele

Góbé  (HU)

Sõru paadikuuris
neljapäeval, 21. juulil kell 17.30

Korraldaja: MTÜ Hiiu Folk 


XVII Hiiumaa Pärimusmuusikafestival pakub publikule kirevat kava, milles on oma koht ka hõimurahva esindajatel. Sõru paadikuuris neljapäeval, 21. juulil kell 17.30 algaval avakontserdil astub üles ansambel Góbé eksperimenteerib julgelt ja lustakalt ungari autentse rahvamuusikaga.

See kuueliikmeline muusikaline ühendus sai alguse 2007. aastal Budapestis Ungaris. Sõna „góbé“ tähendab pööraste mõtetega meest ning uljalt ja pööraselt bänd pärimusmuusikaga ka eksperimenteerib. Bändi liikmed õppisid Liszt Ferenci muusikaakadeemias, seega tunnevad nad ennast kodus nii klassikalise, folk- kui ka popmuusika valdkonnas.

Góbé usub, et pärimusmuusika ja kaasaegne muusika ei saa mitte ainult koos eksisteerida, vaid need on sama kultuuri erinevad osad, mis üksteist mõjutavad.

Viimase 15 aasta jooksul on Góbé andnud rohkelt kontserte festivalidel ja klubides, kuid olnud ka uudishimulik ning leidnud väljundeid teatri, tsirkuse, tantsuteatri ja filmimuusika valdkonnas. Nende kontsertidel segunevad erinevad ajastud, stiilid ja maitsed ning kuulajad unustavad ennast tantsides.

Akustilistel muusikariistadel mängides leiavad nad inspiratsiooni rokist, bluusist, dubstep´ist, reggae´st, dzässist, popist, hiphopist ja kõigest muust. Nende folk-popmuusika on samaaegselt meelelahutuslik ja kaasaegne, kuid endiselt pärimusega tihedalt seotud. Just see ongi see Góbéle omane sõnulseletamatu, rikkalik ja nutikas stiil.

Góbé looming on tutvustanud pärimusmuusikat paljudele inimestele ning samas avanud paljude pärimusmuusika fännide meeled kaasaegsematele muusikastiilidele. Nende eesmärgiks on tuua pärimusmuusika inimestele lähemale ning tutvustada seda kultuuri, milles nende laulud elavad.

Liikmed:
Várai Áron – laul, torupill, vile, löökpillid
Rigó Márton – viiul, vioola, kitarr, laul
Vizeli Máté – vioolad, viiul, kitarr, kobza, laul
Egervári Mátyás – simbel, vioola-tambura, rataslüüra, torupill, vile, flööt, schalmei
Hegyi Zoltán – kontrabass, basskitarr
Czupi Áron – trummid, löökpillid, laul

Hiiu Folk ootab 17. korda muusikasõpru osa saama kvaliteetsetest kontsertidest, aga ka festivali lisaprogrammist – matkadest, õpitubadest, kooslaulmisest ja tegevustest lastele. Peo avame Sõru paadikuuris, ülejäänud kontserdid toimuvad traditsiooniliselt Kassari kiigeplatsil, Hiiumaa kirikutes ja teistes kaunites paikades.

  • Sõja eest Eestisse pakku tulnud ja praegu Pärnus elav ukraina muusikateadlane ja banduuramängija Inna Lisnjak tutvustab oma maa rahvamuusikat, Góbé liikmed ungari rahvamuusikat, pille ja tantse. Cätlin Mägi õpetab parmupilli, Eva Väljaots väikekannelt, Maarja Soomre laulu ning Toomas Valk karmoškat.
  • Meenutame tänavu meie seast lahkunud poetessi Ave Alavainut. Mälestustund toimub Ave kodus, Ave Vita! majas Kärdlas.
  • Et on Hiiumaa kirjanduse aasta, on plaanis retk Kassaris elanud ja suvitanud kirjanike radadel.
  • Orjaku linnutornis saab autoritundidel kohtuda armastatud loodusemehe Tiit Leitoga, kellel on samas ka näitus.
  • Nagu ikka, pakume festivali põhipaigas – Kassari kiigeplatsil – lastele ja peredele mõtestatud tegevust. Pisikestele folkijatele meeldib kindlasti reisijutte pajatav rännukoer Klaus ja koeratüdruk Lotte, natuke suuremad saavad end harida keskkonnaameti telgis.
  • Väga nõutud on alati Hiiu Folgi loodusretked. Matkajuht Madis Põdraga teevad huvilised ringi ümber Loopsoo, loomaaia direktor Tiit Maran viib matkajad Neljateeristi õpperajale. 

Kontsertidel rõõmustavad publikut Mari Jürjens, Helin-Mari Arder ja Mart Soo, Eva Väljaots ja Robbie Sherratt, Kärt Johanson oma soolokavaga, Cätlin Mägi ja Jaan Pehk, Inna LisnjakAnna-Liisa Eller ja Andrew Lawrence-King, Villu Veski ja Tiit Kalluste. Ning ansamblid Góbé, Lovely Beats, Nedsaja Küla Bänd, Rüüt, Robirohi, RedelRuududs, Uurikad, Taulide pereansambel, Harjumaa keelpilliorkester ja veel mitmed teised.

Hiiu Folk on pere- ja keskkonnasõbralik ning alkoholivaba festival. Festivali pass on müügil Piletilevis. Kohapeal on müügil ka päevapiletid.

21.07.2022
Hiiumaa erinevad paigad