Jäta menüü vahele

Äänisjärve kaljujooniste II kataloogi esitlus Tallinnas

Valminud on II osa Äänisjärve kaljujooniste kataloogist (Karetski ja Peri neemed) – “Rock carvings of Lake Onega”, kust huviline leiab 610 lehekülge põnevat materjali 6000 aastat vanade jooniste kohta. Kataloogi autorid on Väino Poikalainen ja Enn Ernits. 

10. mail kell 15 toimub Tallinnas Ajalooinstituudi Diele fuajees (Rüütli tänav 10) ka raamatu esitlus.

Sündmusel toimub kaks ettekannet:

Väino Poikalainen “Äänisjärve kaljujoonised neoliitilise aja kultuuripärandi olulise allikana”. Ettekandes antakse ülevaade kaljujooniste temaatikast ja ajaloolisest taustast.

Enn Ernits “Eesti Muinastaideseltsi poolt välja antud kataloog Rock Carvings of Lake Onega 2: The Besov Nos Region: Karetski and Peri Localities”.

Äänisjärve (Oonega) idakaldal asetsevatele horisontaalsetele kividele on ca 6000 aastat tagasi jäädvustatud 1500 kaljujoonist (petroglüüfi). 24 joonist pärinevad neoliitilisest perioodist ning sealt leiab veelinnu, põdra, hirve, päikese, paadi ja inimese kujutisi. Eesti Muinastaideselts on arvukate ekspeditsioonide käigus kogunud rikkalikku materjali Äänisjärve kaljujooniste kohta. Kokku on Karjalast Äänisjärve idakalda kaljudelt avastatud umbes 1500 linnu-, põdra-, kuu-, vene-, inimese- ja muulaadset kujutist, mis pärinevad nooremast kiviajast.

Kogutud materjal on otsustatud avaldada kolmeköitelise kataloogina. Teose esimene osa ilmus 1998. aastal. See sisaldab ülevaateid uurimise ja dokumenteerimise ajaloost ning ligi 350 üksikkujutist. Praegune väljaanne (610 lk, sisaldab umbes 850 joonist) on jooniste arvu poolest kõige mahukam. Kolmas osa on kavas välja anda 2020. aasta jooksul. Teos peaks huvi pakkuma muistsete kultuuride, usundite ja kunsti ajaloo uurijatele.

Teose autorid on Eesti Muinastaideseltsi esimees, toiduteaduse doktor Väino Poikalainen ning loomaanatoom ja keeleteadlane, veterinaarmeditsiini teadusdoktor Enn Ernits. Mõlemad teadlased on uurinud kaljujooniseid 1982. aastast alates.

Kataloog on ainulaadne kogumik teabest, mis võib olla põnevaks teabeallikaks nii teadlastele, õpetajatele, õpilastele, kunstiajaloolastele kui kõigile eelajaloolise kaljujooniste kultuuri huvilistele.

 

Raamatu esitluse aeg: 10. mai 2019 kell 15

Koht: Tallinnas Ajalooinstituudi Diele fuajees Rüütli tänav 10

Asukohakaart: Vaata asukohakaarti siin.

Kataloog: Esitlusel on kataloogi soodushind 35 € (hiljem tellimisel 45 €, hind sisaldab käibemaksu).

Lähemalt Äänisjärve kaljujooniste kohta saab lugeda siin.

 

Lähem teave: 

Loit Jõekalda

loit.joekalda@gmail.com

GSM: 55 696086

10.05.2019
15:00-16:00