Jäta menüü vahele
21.04.2017

Soomes toimusid Karjala päevad ja Karjala haridusseltsi koosolek

Soome pealinnas toimusid meile lähedase hõimurahva päevad ja Karjala haridusseltsi (Karjalan Sivistysseura ry) aastakoosolek.

Selts on asutatud 1906. aastal eesmärgiga populariseerida karjala keelt ja kultuuri ning idakarjalaste ajalugu ja traditsioone. 2016. aastal tähistas selts 110. sünnipäeva.

Seltsi peakorterisse Helsingisse olid kutsutud nii seltsi liikmed kui ka kauaaegsed koostööpartnerid. Karjala rahva liitu esindas Natalja Vorobei, kes tutvustas organisatsiooni tegevust karjala keele ja kultuuri propageerimise valdkonnas.

Organisatsiooni Noor Karjala tutvustas organisatsiooni juhatuse esimees Aleksei Tsõkarev. Ajalehe Oma Mua peatoimetaja Natalja Sinitskaja tutvustas uusi karjalakeelseid väljaandeid, mis 2016. aastal ilmusid Karjala rahvuspoliitika ministeeriumi toetusel.

pochetnyj-znak-karelskogo-prosvetitelskogo-obshestva-vruchaetsya-valentine-saburovoj

Vastavalt traditsioonile anti haridusseltsi aastakoosolekul üle aumärgid neile, kes on märkimisväärselt panustanud karjala keele ja kultuuri säilitamisse ning arendamisse. Sel aastal sai selle au osaliseks tuntud rahvaluuleteadlane Aleksandra Stepanova, Karjala rahvusteatri juhataja Valentina Saburova, ja regionaalse ühiskondliku organisatsiooni Karjala Rahva Liit liige Rudolf Toivonen.

Koosoleku ja hõimupäeva peateemaks sai Vuokiniemi (Voknavolok) küla, mis 2017. aastal kannab soome-ugri kultuuripealinna tiitlit. Peole kutsutute seas olid ka Vuokiniemi külaansambel Kataja ja folklooriansambel Karjala Petroskoist (Petrozavodsk).

Järgmine hõimupäev toimub 2018. aastal Oulus.

Allikas:
В Финляндии прошли Дни родственного народа и собрание Карельского просветительского общества (18.04.2017)