Jäta menüü vahele
15.03.2021

Salehardis tähistati handikeelse ajalehe 20. sünnipäeva

Pidulik kontsert-aktus toimus Salehardi rahvuskultuuride keskuses.

Jamali-Neenetsi autonoomse ringkonna handikeelne ajaleht Лух авт (tõlkes Angali neem) sai 20 aastaseks. Pidulik kontsert-aktus toimus Salehardi rahvuskultuuride keskuses ning kutsutute hulgas olid võimuesindajad, rahvasaadikud, lugejad, ajakirjanikud, õpetajad ja kooliõpilased.

Peatoimetaja Gennadi Keltšin tänas peokõnes kõiki lugejaid, kes emakeelset ajalehte ootavad ning keda 20 ilmumisaasta jooksul on tekkinud nii linnades, külades kui ka põhjapõtrade rändlaagrites.

“Meile kirjutatakse palju ja avaldatakse arvamust – see on peamiselt positiivne, kuid me oleme valmis ka kriitikaks,” kinnitas ta.

Keltšini sõnul on ajalehe ja toimetuse peamine eesmärk hoida ja sisendada lugejais armastust emakeele ja traditsioonide vastu. Tema sõnul on handi rahva suurim probleem praegu see, et handi keelt kõnelevad lapsevanemad ei kipu oma lastega suheldes handi keelt kasutama.

“Muidugi võib vene keeles rääkida, kuid oma rahva keelt peab oskama – selles on meie rikkus! Sest ainult emakeelt säilitades  säilitame rahvad ja kultuurilise mitmekesisuse – see on meie Venemaa rikkus,” rõhutas peatoimetaja Keltšin oma kõnes.

Handikeelse ajalehe ilmumise mõttele tuli 2001. aastal Jevgeni Jamril, kes oli tollal Jamali-Neenetsi autonoomse ringkonna kohaliku riigiduuma saadik. Väljaande peatoimetajana pakkus ta välja tänaseni toimetust juhtiva Gennadi Keltšini, kes seni oli piirkonna neenetsikeelsesse ajalehte Narjana Ngerm kirjutanud handikeelseid nupukesi.

Vene Föderatsiooni põlisrahvaste assotsiatsiooni asepresident ja Vene Föderatsiooni soome-ugri rahvaste assotsiatsiooni juhatuse liige Valeri Jeleskin tõdes, et sõprade abita poleks ajaleht kunagi ilmuma hakanud.

“Ajaleht aitab meil oma keelt säilitada ja need lood tekitavad elavat huvi. Neid loetakse ka kalapüügi jaamades ja isegi väljaspool ringkonda,” mainis Jeleskin.

Lehe arengut kiitis pidupäeval ka piirkonna venekeelse ajalehe Krasnõi Sever peatoimetaja Aleksei Snegirjov.

Alguses vaid mõne handikeelse materjaliga ilmumist alustanud ajaleht ilmub nüüd täies mahus handikeelsena ning kaheksal leheküljel. Viimastel aastatel on ajaleht ilmunud ka värvilisena. Alles hiljuti lisandusid paberväljaandesse ka videomaterjalid, mida saab vaadata QR-koodi abil.

Ajalehe Лух авт (Luh Avt) tiraaž on 500 eksemplari ja see ilmub kord nädalas. Toimetuses töötab neli inimest.