Jäta menüü vahele
29.04.2021

Regioonide suurendamine vabastab rahvuste teema poliitilistest manipulatsioonidest

Nii leiab Vene Föderatsiooni rahvuslike ajakirjanduste gildi juht Margarita Ljange intervjuus veebiportaalile Национальный акцент.

Vene Föderatsiooni regioonide suurendamine võimaldab rahvuste teemat käsitleda ilma poliitiliste spekulatsioonideta. Lisaks aitab see kaasa paljude majandusprobleemide lahendamisele ja parandab inimeste elujärge ja stimuleerib rahvaste rahvuskultuuri arengut sõltumata formaalsetest föderatsioonisubjektide piiridest.

Nii leiab Vene Föderatsiooni rahvuslike ajakirjanduste gildi juht Margarita Ljange intervjuus veebiportaalile Национальный акцент. Vene Föderatsiooni majandusülikoolis toimunud konverentsil ütles Vene Föderatsiooni peaministri asetäitja Marat Husnullin, et riigile pole vaja 85 regiooni, sellest osa võiks majandusliku otstarbekuse nimel ühendada.

“Leian, et meile pole vaja 85 regiooni, see on esimene asi, millest tuleks alustada. Ma ei taha tegeleda Juudi autonoomse oblastiga tööjõukulude pärast. Oblast oleks vaja ühendada Habarovski kraiga või kellegagi veel ja las kubernerid tegelevad sellega. Või Kurgani oblast, miks selle piirkonna inimesed elavad halvemini kui 190 km kaugusel elavad Tjumeni oblasti elanikud? Lihtsalt sellepärast, et ühtedel on nafta ja teistel pole, kas nad on teise riigi inimesed,” ütles ta.

Järgmisel päeval teatas asepeaministri pressiteenistus, et Husnullin avaldas oma isiklikke seisukohti ja Vene Föderatsiooni valitus ei tegele praegu regioonide suurendamise kavadega. Husnullin olla vaid rõhutanud föderatsiooni kodanikele sõltumata regioonist võrdsete tingimuste loomist. Margarita Ljange aga täiendas, et asepeaministri mõte väärib kaalumist.

“Me näeme, et mõningates vabariikides on niinimetatud rahvuslikud eliidid võimu faktiliselt usurpeerinud ja ei suuda või ei soovi tegeleda nende regioonide arendamisega. Nende eliitide „tiitelrahva“ hulka kuulumisest tulenev puutumatus on kaheldav. Praeguse administratiivse jaotusega elame me juba 100 aastat ja omal ajal oli see vastavuses nii regioonide kui ka riigi arenguga. Selle aja jooksul aga on väga palju muutunud eelkõige majanduse valdkonnas. See on normaalne – mõelda palju efektiivsemast siseriiklikust arengust. Lõppresultaadiks peaks olema mitte hoida rahvuslikku eliiti võimu juures, vaid parandada lihtsate inimeste elujärge kogu Vene Föderatsioonis. Näiteks meie Põhja-Kaukaasia on nagu lappidest kaltsutekk, mis koosneb paljudest majanduslikult ise mitte toimetulevatest föderatsiooni subjektidest. Selliste regioonide ja ka Vene Föderatsiooni üldiseks arenguks on vaja kuulda asepeaministri isiklikku arvamust. Meil aga sellest isegi rääkida kardetakse, sest ei taheta rikkuda rahvustevahelisi suhteid. Ehkki just regioonide suurendamine viiks rahvuste teema poliitilisest spektrist välja. Ja see on väga hea – jätta rahvuse teema inimese privaatsfääri, mitte muuta see poliitiliseks manipulatsiooniks meie paljurahvuselises riigis.”

Viimastel aegadel on sagenenud artiklid ja väljaütlemised, mis puudutavad regioonide ühendamist. Loe rohkem regioonide ühendamisest ja Marat Husnullini väljaütlemiste teemal.