Rändnäitus soome-ugri rahvaste iseolemisest on jälle avatud

Eesti Sõjamuuseum on pärast eriolukorda taas avatud ning tavapäraselt kolmapäevast pühapäevani (kl 11-18) on saab vaadata Fenno-Ugria unikaalse fotomaterjali põhjal koostatud rändavat teabenäitust „Kellele iseseisvus, kellele autonoomia. 100 aastat soome-ugri iseolemist“. Näitus käsitleb eestlaste ja meie hõimurahvaste autonoomiate ning iseseisvuse kujunemist saja aasta eest.

Sada aastat tagasi toimusid pöördelised sündmused kogu Venemaal ja Euroopas. Lisaks Soome, Eesti ja Ungari iseseisvumisele saavutasid samal ajal territoriaalautonoomia ka Nõukogude Venemaa suuremad soome-ugri rahvad – mordvalased, udmurdid, marid, komid ja karjalased. Kõigi nende rahvaste iseseisvumispüüdlustele ongi näitus pühendatud.

Näituse ühe koostaja, Jaak Prozese sõnul annab näitus hea ülevaate soome-ugri rahvaste autonoomia ja enesemääramise käigust 100 aastat tagasi. “Läbi piltide ning kirjelduste on näha rahvaste territoriaalse autonoomia püüded, mis on üks osa rahvuslikust iseolemisest,” sõnas Prozes.

1919. aastal asutatud Eesti Sõjamuuseum taastati 2001. aastal Eesti Sõjamuuseumi – Kindral Laidoneri Muuseumi nime all. Viimsis asuv muuseum kogub, säilitab, uurib ja eksponeerib Eesti sõjanduse ajalooga seotud esemeid ja materjale. 

Seotud lingid:

 

Print Friendly, PDF & Email

Sildid:,