Põlisrahvaste keelte säilitamise fondi juhtkond mõisteti vangi
Kaks endist Venemaa Föderatsiooni põlisrahvaste keelte säilitamise fondi töötajat, juhataja Vladimir Sobolev ja tema asetäitja Dmitri Fedorov, mõisteti süüdi kuuekümnes kuritööepisoodis ja määrati tekitatud 44 miljoni rubla ehk üle 500 000 euro suuruse kahju tekitamise eest kuus aastat vangistust range režiimiga koloonias.
Prokuratuuri andmeil leidsid nende kuritarvitused aset 2019. aasta juulist kuni 2020. aasta aprillini, eelkõige kasutasid nad subsiidiumi rahasid, mis olid mõeldud dolgaani, vepsa, aleuudi, itelmeeni, nihvi jne keelse algklassidele mõeldud õppekirjanduse väljaandmiseks. Raha omastati võltsides dokumente, sõlmides fiktiivseid tehinguid, samuti makstes osutatud teenuste või vahendite eest nende väärtusest tunduvalt suuremate summade eest.
Fond oli loodud Venemaa Föderatsiooni presidendi Vladimir Putini käskkirja alusel 2018. aasta ja põhikiri registreeriti Venemaa Föderatsiooni justiitsministeeriumi poolt rahvusvahelisel emakeelepäeval 21. veebruaril 2019. aastal. Fondi asutajad olid Venemaa Föderatsiooni haridusministeerium ja rahvuspoliitika agentuur. Fondi asutamist saatis keeleaktivistide kriitika, kes leidsid, et fond ei tegele reaalselt keeleprobleemidega ja tema tegevus on näiline. Rahaskandaali ja fondi tegevuse vähese tulemuslikkuse tõttu otsustati 2021. aasta lõpus fond likvideerida ja asutada uus organisatsioon. Teadaolevalt pole uut organisatsiooni seni loodud.
Fond oli mõeldud kompenseerima Venemaa Föderatsiooni presidendi otsust rahvuskeelte vabatahtlikust õpetamisest üldhariduskoolides. Pärast seda vähenes kiiresti rahvuskeelt emakeelena õppivate õpilaste arv. Asjaolu, et fondi asemele pole uut organisatsiooni ja toetuste mehhanismi loodud, viitab sellele, et Venemaa riigieelarves pole piisavalt raha. Tänavu vähenesid ka põlisrahvastele mõeldud riigieelarvelised toetused, mida püütakse kompenseerida kohalike autonoomiate, nt. Jamali-Neenetsi autonoomne ringkond, eelarvete kaudu.