Jäta menüü vahele
22.01.2020

Palju õnne M. A. Castréni Selts!

Fenno-Ugria soovib südamlikult palju õnne sünnipäevaks M. A. Castréni Seltsile, mis tähistab 30ndat juubelit! Castréni Selts on Soome hõimuliikumise alustala ning Fenno-Ugria tähtsaim koostööpartner Soomes!

Kuigi ametlik sünnipäevapidu tuleb alles sügisel, hõimupäeval, soovime seltsile siiski õnne juba praegu!

M. A. Castréni Selts asutati Helsingis 22. jaanuaril 1990. Asutamist mõjutas 1980ndate lõpul alanud Venemaa ja Ida-Euroopa murranguaeg, mis kutsus esile uut laadi sidemeid Soome ja Venemaal elavate uurali (üldises keelekasutuses soome-ugri) keelte kõnelejate vahel. 20 aasta jooksul on M. A. Castréni Selts kasvanud dünaamiliseks kodanikeühenduseks, aga ka oma ala tunnustatud mõjustajaks Soomes.

Seltsi sünnisõnad lausuti Marimaa pealinnas Joškar-Olas aastal 1989, kui seal korraldati soome-ugri kirjanike esimene rahvusvaheline kongress. Kohal oli ka kümneliikmeline soome kirjanike, teadlaste ja toimetajate delegatsioon. Järgmine soome-ugri kirjanike kongress peeti kahe aasta pärast Soomes ja korraldajaks oli äsja asutatud M. A. Castréni Selts.

Selts sai oma nime Matias Aleksanteri Castrénilt, 19. sajandi algupoolel elanud uurali keelte ja kultuuride uurimise mõjukalt teerajajalt. Oma välitöödel kogus ta keeleainest paljude uurali keelte grammatika ja sõnavara kohta. Praegu nimetataks teda oma aja rahvusvaheliseks tippuurijaks.

Seltsi ülesandeks on luua ja hoida käigus suhteid Venemaa soome-ugri rahvastega, levitada teadmisi nende rahvaste, keelte ja kultuuride kohta ning toetada nende pürgimusi oma keele ja kultuuri arendamisel. Selts tegutseb riigiabi toel.

Lugege lähemalt seltsi kohta siin (eesti keeles).

Tutvuge ka seltsi koduleheküljega siin (soome keeles).