Jäta menüü vahele
19.09.2023

Päevapilte küüditamise kümnenditest

Soomes 2020. aastast tegutseva MTÜ Nouse Inkeri esinaine Helena Miettinen ja Anni Reuter avavad 22. septembril kl. 18.00 Tartu Tampere majas ingerisoomlaste elusaatustest jutustava fotonäituse: “Päevapilte küüditamise kümnenditest”.

ingerisoome

Avamisel räägib Anni Reuter oma värskest populaarteaduslikust väljaandest, Inkeri Sava avab mäletamise problemaatikat, laulja ja laulutegija Eila Pöllänen Rootsist esitab laule, mis sündinud näitusel eksponeeritud fotode põhjal.

Fotonäituse fookuses on ingerisoomlaste suhtes toime pandud massirepressioonid Stalini- aegses Nõukogude Liidus. Osa fotodest pärineb intervjueeritute perealbumitest ja MTÜ Nouse Inkeri arhiivist, osa aga Anni Reuteri (Jääskeläinen) värskest monograafiast “Suomalaiset Stalinin puhdistuksissa” (“Soomlased Stalini repressioonide küüsis”, SKS 2023). Selle teose illustratiivsest materjalist suurem jagu pärineb omakorda Jääskeläiste perekonnaarhiivist.

Koostajate vaatenurk on ühtaegu nii teaduslik kui subjektiivne, sest nende mõlemate lähisugulasi on saadetud vangilaagrisse või küüditatud. Nende seas oli mitmeid, kes kunagi ei naasnud…

LISAINFO:

Taisto Raudalainen

 Eesti Akadeemiline Ingerimaa Seltsi

taika.rauta@gmail.com