Jäta menüü vahele
04.07.2023

Ingerisoomlaste tantsu- ja laulupidu

Kohalike ingerisoomlaste traditsiooniline laulu- ja tantsupidu toimub 8.-9. juulil Padisel ning sinna on oodatud kõik, kes määratlevad ennast hingelt ingerlaste, soomlaste või nende järeltulijatena ning muidugi kõik teised rahvakultuurihuvilised.

ingerisoomlaste laulupidu
Foto: Hannele Valkeeniemi

Ingeri juurtega filmirežissöör Arvo Iho on selgitanud, miks kohalik ingerisoome kogukonna aktiivne kaasamine on oluline: „See annab meelerahu. Vanematele inimestele annab see kokkukuuluvustunde ja noortele inimestele, kes võib-olla pole üldse osanud seda hinnata, annab see uue sügavuse. Praegu on kõikvõimalikud juurteuuringud üle maailma väga väärtustatud.“ Iho sõnade kinnituseks esitleb laulu- ja tantsupeol oma etnograafilist kollektsiooni ka Eesti Kunstiakadeemias moedisaini õppinud Stella Tukia, kes koolitöö kaudu avastas oma ingeri tausta. Keskendudes ingerisoomlaste teekonna valusamatele aegadele, ei räägi tema kollektsioon vaid ühe perekonna, vaid kogu rahva loo.

Iga eestlane teab nimetada mitut tuttavat, kel soomepärane nimi ja üsna tõenäoliselt ingerisoome juured. Üldiselt teatakse hästi, et ingerisoomlased sattusid Eestisse pärast keerulisi ja aastaid kestnud pagulasrännakuid läbi Soome, Kesk-Venemaa, Lääne-Siberi ja Karjala. Märksa vähem teatakse, et Ingeri alad on olnud Eesti kultuuri- ja mõtteruumiga seotud aastasadu alates Rootsi ajast. Ingerisoomlaste rahvuslipp, mis võeti kasutusele Ingeri vabadusvõitluste kiiluvees, saab peatselt 105 aastaseks. Peatselt täitub ka 125 aastat ingerisoome laulupidude traditsiooni algusest. Pika okupatsiooniperioodi järel on alates 1989. aastast Eestimaa kaunites kohtades jälle iga-aastaseid laulu- ja tantsupidusid peetud, sedapuhku siis Padise kloostris ja selle ümbruses.

Pidustused algavad laupäeval, 8. juulil kell 14, kui toimub vabaõhumissa Põllküla mälestushiies ja Paldiski linnakalmistul. Samal päeval kell 17 toimub Kallaste turismitalus seminar soome ja eesti vaimulikest ingerisoomlaste teenistuses. Pühapäeval, 9. juulil kell 12 heisatakse Padise rahvamaja esisel lipuplatsil Soome, Eesti ja Ingeri lipud ning peetakse tervituskõned. Seejärel siirdutakse Padise kloostrikirikusse jumalateenistusele, peale mida algavadki tantsu- ja laulurühmade esinemised kloostri territooriumil. Peorahvast toitlustab “Ingeri kohvik” Tartust. Üritus on tasuta.

Seekordne ingerisoomlaste laulu- ja tantsupidu on eriline ka seetõttu, et tänavu valitakse taaskord eestisoome vähemusrahvuse esinduskogu, mille eesmärgiks on siinsete soomlaste ja ingerisoomlaste ning nende järeltulijate sidumine, ühise kultuuripärandi hoidmine ja tutvustamine laiemale avalikkusele.