Omausuliste ühispalvus soome-ugri rahvaste maailmakongressil Lahtis

Soome-ugri omausulised palvetasid oma keelte ja kultuuride säilimise eest.

 

Neljapäeval, soome-ugri rahvaste maailmakongressi teisel päeval, palvetasid soome-ugri omausulised kongressilinna Lahti lähedal oma rahvaste, keelte ja kultuuride säilimise eest. Lahtis 15.-17.06 toimunud soome-ugri rahvaste 7. maailmakongressi kõrvalsündmuste hulgas oli ka uurali rahvaste teine ühispalvus. Palvus toimus Lahti lähistel Pyhäjärve ääres Hiidenkalliol.

ühispalvusel oalejad1_Erik Juzykain

Ühispalvusel osalejad. Foto: Erik Juzykain

Ühispalvusel osales mitme sugulasrahva esindajad: soomlasi, eestlasi, vadjalasi, setosid, marisid ja udmurte. Halvale ilmale vaatamata tuli palvusele ka kongressi delegaate ja vaatlejaid. Nii mõnigi jäi siiski tulemata, sest oli seotud samal ajal kongressi teemarühmades kas moderaatori või ettekandjana.

Iga rahvas luges pühapaigas oma palved. Palvuse avasid ja lõpetasid soomlased pärimuslike palvete ja runolauluga. Pärast palvust toimus kombekohane ühine söömaaeg.

Mitmed osalejad saabusid palvusele soome omausuliste organisatsiooni Taivaannaula suvelaagrist, mis seekord kujunes laiemaks sugulasrahvaste kokkutulekuks, sest laagrisse oli lisaks eestlastele kutsutud ka idapoolsete omausuliste vaimulikke. Laager toimus Vuojansalo saarel Jämsänkoskis. Laagris kõneldi läänemeresoome itkupärimusest ja suitsusaunast kui omausulistele ühiselt olulisest paigast. Mari ja udmurdi külalised jutustasid laagrilistele oma usust, kultuurist ja ajaloost. Talgukorras aidati ka Muuramelt Jämsässe toodud saunamuuseumi ülesehitamist.Maavalla Koja vanem Madis Iganõmm arvas: „Õige oli korraldada palvus maailmakongressi ajal. On ju rahvuslikud loodususundid oluline osa enamiku uurali rahvaste kultuurist ja iseolemisest. Kongressi teemaks oli uurali rahvaste kestlik areng. Kestlik areng oleks võimatu, arvestamata meie usundite maailmavaadet, mille aluseks on inimese ja looduse ühtekuuluvus. Kongress ja palvus moodustasid teineteist täiendades ühtse terviku. Lugusid rääkides, ühiselt sauna katust lüües ja koos palvetades tekkinud ühtsustunne annab meile edaspidigi jõudu oma keelte ja kultuuride hoidmisel. Järgmistel kongressidel võiks samasugune laager ja palvus olla kongressi kavas, nii et inimesed ei peaks valima palvuse ja kongressi vahel.“

annid kivil_Erik Juzykain

Annid. Foto: Erik Juzykain

Palvuse korraldasid koostöös Soome Taivaannaula ry ja Maavalla Koda. Maailmakongressil osales kokku neli Maavalla Koja liiget eestlaste ja setode delegatsioonis, kaks neist olid teemarühmade moderaatorid.

Esimene uurali ühispalvus toimus 2004. aastal enne soomeugrilaste 4. maailmakongressi Eestis Saula Siniallikatel. Hantõ-Mansiiskis 2008 korraldasid handi ja mansi omausulised 5. kongressi puhul poolsalajase rituaali oma kommete kohaselt.

Andres Heinapuu
Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koja kirjutaja


Täiendav info: Madis Iganõmm
madis.iganõmm@maavald.ee

Taivaannaula uudis palvusest:

http://www.taivaannaula.org/2016/06/18/uralilaisessa-yhteispalveluksessa-kunnioitettiin-omauskoisia-perinteita/

https://www.facebook.com/suomenusko/posts/1213855041981060

 

Allikas: Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koja pressiteade (19.06.2016)

Print Friendly, PDF & Email

Sildid:, , , , ,