Jäta menüü vahele
25.11.2020

Mordva vabariigi riigipea kohusetäitjaks määrati Artjom Zdunov

Zdunovi ametisse määramise peamiseks põhjuseks loetakse tema väga edukat valitsuse juhtimist Dagestanis.

Врио главы Республики Мордовия Артем Здунов © Елена Афонина/ТАСС

Vastavalt president Vladimir Putini otsusele määrati 18. novembril Mordva vabariigi riigipea kohusetäitjaks seni Dagestani valitust juhtinud Artjom Zdunovi. Eelmine juht, Vladimir Volkov astus enne ametiaja lõppu tagasi.

Artjom Zdunov on sündinud 1978. aastal Kaasanis. Rahvuselt on ta mordvalane. Valdab inglise keelt, on abielus, peres kasvavad poeg ja tütar.

  • 2000 – lõpetas Kaasani riikliku rahanduse ja majanduse instituudi, rahanduse ja krediidi eriala.
  • 2004 – astus ta sama instituudi aspirantuuri ja kaitses 2005. aastal kandidaadiväitekirja teemal „ Kapitali väljavool kaasaegse Venemaa majandusliku julgeoleku tingimustes“.
  • 2011 – astus ta Vene Föderatsiooni rahvamajanduse- ja riigiteenistuseakadeemia, riigi- ja ühiskonna erialal magistrantuuri.
  • 2004-2006 – Kaasani riikliku rahanduse ja majanduse instituudi õppejõud,
  • 2006–2010 – Tatarstani majandusuuringute keskuse direktori asetäitja teaduse alal.
  • 2009 – võitis tiitli „Parim Tatarstani teadlane“.
  • 2010–2014 – töötas Tatarstani majandusministri asetäitjana,
  • 2014–2018 – Tatarstani majandusministrina.
  • alates 2018. aastast oli Dagestani vabariigi valitsuse juht.

Artjom Zdunovi ametisse määramise peamiseks põhjuseks loetakse tema väga edukat valitsuse juhtimist Dagestanis. Tema juhtimise all paranes vabariigi majanduslik olukord tunduvalt ja vabariik tõusis föderatsiooni subjektide majandusreitingutes paari aastaga 81. kohalt (üldse 85 subjekti) 61. kohale.

Mordva vabariigi senine riigipea Vladimir Volkov astus tagasi tema enda sõnul, et „anda teed noortele“. Tegelikuks põhjuseks peavad aga paljud Mordva Vabariigi halba majanduslikku olukorda, vabariigi võlg keskvõimu ees moodustab 100 % kohalikust eelarvest. Osa allikaid aga viitab tugevas ülekaalus oleva Volkovi halvenenud tervisele.

1954. aastal Mordva vabariigis sündinud Volkov oli alates 1995. aastast Mordva vabariigi valitsuse juht. Peale senise vabariigi riigipea Nikolai Merkuškini ootamatut määramist 2012. aastal Samaara oblasti kuberneriks, esitas Vladimir Putin uueks kandidaadiks Vladimir Volkovi, kes paar päeva hiljem ka seadusandliku kogu poolt ametisse kinnitati. 2017. aastal valiti ta 89,19% häältega vabariigi riigipeaks.