Jäta menüü vahele
03.07.2023

Marimaal tahetakse tagasi saada vanu riigisümboleid

Mari noorte liikumine alustas Marimaal allkirjade kogumist, et muuta riigisümboolikat ja võtta ametlikult tagasi kasutusele varasem sümboolika. Praeguseks on kogutud 300 allkirja.

Pildil oleva praeguse Mari Vabariigi vapi ja lipu idee autor on riigivarguse eest vangis istuv, endine vabariigi president Leonid Markelov.  Vapi ja lipu kujundas Andrei Sannikov, vabariigi parlament kiitis selle heaks 2011. aastal, kuid  Venemaa Föderatsiooni heraldikakomitee ei kandnud neid registrisse. Heraldikakomitee esimees Georgi Vilinbahov põhjendas seda, et vastavalt üldtunnustatud korrale riiklikke sümboleid ei muudeta, seda tehakse ainult siis, kui muutuvad riigi piirid, riiklik ülesehitus, riigi nimetus ja kardinaalselt on muutunud rahvastik. 

Uus lipp ja vapp tekitasid suurt rahulolematust ka mari elanikkonnas. Maride rahvuslikel üritustel on ikka kasutatud vana, aastail 2006-2011 kasutatud lippu, mille autoriks on tunnustatud mäemari kunstnik Izmail Jefimov. Ka neil aastatel Eestis käinud mari folklooriansamblid, samuti siinsed mari organisatsioonid on jäänud kasutama vana lippu.

Mari noored on pöördumises öelnud: “Me kavatseme korjata allkirju nii kaua, kui meid kuulda võetakse ja üle meie kodumaa lehvib taas lasuursini-valge-punane trikoloor. See lipp on sügaval mari rahva teadvuses, selles lipus väljendub vabariigi kultuur, ajalugu ja tulevik“.

Peale Leonid Markelovi lahkumist on paljud ühiskondlik-poliitilised organisatsioonid, samuti ühiskonnategelased kutsunud üles võtma taas kasutusele varasem sümboolika. Seda toetavad ka kohalikud Venemaa kommunistliku partei ja liberaaldemokraatliku partei osakonnad, samuti praegune vabariigi peaheraldik Izmail Jefimov.