Jäta menüü vahele
21.11.2016

Marimaal lõppesid sügispalvused

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida Fenno-Ugria ei uuenda.

Mari loodususulised kogunesid 6. novembril ühte kolmekümne viiest Marimaa looduslikust pühapaigast, Kuženeri rajooni hiide sügisesele palvusele. Sedapuhku toimus peakart (looduseusu preester) Aleksander Tanõgini juhtimisel suurem palvus, mida korraldatakse kord viie aasta tagant.

Toidu valmistamine algas juba hommikul enne kella üheksat. Kella kaheks pealelõunal oli ohvritoit valmis ja preestrid koos abilistega riietusid vastavaisse rõivastesse ning astusid palvepaika. Kõigepealt tänas kart peajumalat järjekordse hea aasta eest ning palus maridele ja teistele rahvastele, kes maride kõrval elavad head järgmist aastat.

Lisandusid üha uued palvetajad kaasas kuuseoksad, millel palvetamise ajal põlvitada. Palvuste ajal põlvitatakse ja tehakse kummardusi – rituaal, mida tunnevad nii musulmanid kui ka õigeusklikud. Süüdatakse küünlaid ja tuuakse ohvriande −hanesid aga ka koduloomi (eelkõige kitsi ja lambaid) kruupe, leiba, soola −, millest keedeti kateldes suppi ja putru. Ohverdati aga ka münte ja paberraha, tikitud rätikuid.

Palvetati kokku viies kohas: kesksel kohal peajumal Tüng jumo, maaema jumal Mlande ava, kogukonna jumal Mer jumo, sünnitamise jumal Šotšõn ava, õigluse hing Kurõk kugõza. Iga palvekoha südames oli püha puu (onapu) ja selle küljes sildid, millise jumala poole palvetada ja mis palvet lugeda. Marid usuvad, et nende puude kaudu on neil side jumalatega.

Aleksander Tanõgin on olnud preester (kart) juba 25 aastat, peapreestriks sai ta 1998. aastal. Preestriks olemine pole amet, preestrite seas on väga erinevate elukutsete esindajaid. Aleksander on näiteks mesinik.

Pildistada võib palvustel ainult vastava loa alusel ja ka siis ei või pildistada kõike. Näiteks ei tohi pildistada ohvriloomade verd ja preestri nägu palvuse ajal.

Palvus kestis veidi rohkem kui tund aega, kerges videvikus järgnes ühine söömaaeg. Viie paiku õhtul lahkuti hiiest, kohale jäi vaid preestrite nõukogu. Sügispalvus on ohvripalvus, pärast mida tulevad vaid hingede aja perepalvused.

Allikas: finugor.ru