Jäta menüü vahele
27.03.2017

Mari Ušemile ei üürita 100. sünnipäeva tähistamiseks saali

Mari rahvusliku organisatsiooni Mari Ušemi 100. sünnipäeva tähistamine võib nurjuda, teatas organisatsiooni juht Vladimir Kozlov.

Mari Ušemi asutamist 100 aastat tagasi plaaniti tähistada 19. märtsil Joškar-Ola Lenini nimelises kultuuripalees. Ruumide üürimiseks tehti avaldus juba eelmisel aastal, kuid pärast kahekuulist kirjavahetust administratsiooniga selgus, et sellele päevale on planeeritud noorte muusikute konkurss. Organisatsioonile vastati eitavalt ka Soojusvõrkude klubist − linnale kuuluva ettevõtte saal on külastajatele suletud.

Pärast kahte äraütlemist sai selgeks, et organisatsiooni 100. sünniaastapäeva ei õnnestu pidulikult ja ametlikult tähistada õigel ajal. Uueks kuupäevaks määrati 26. aprill, kui Mari vabariigis tähistatakse mari sangari päeva.

Mari_uzem_100
Mari rahvusliku organisatsiooni Mari Ušem juht Vladimir Kozlov.

Läbirääkimised korraldamaks pidulikku õhtut M. Šketani nimelises Mari rahvusteatris (seal toimus 1992. aastal ka Mari Ušemi taasasutamiskoosolek) või Joškar-Ola kultuuripalees lõppesid aga keeldumistega ähmastel põhjustel. Väideti, et saalid on hõivatud, samas pole korraldajatele teada, et kultuuripalees toimuks sel ajal üritusi.

“Kui ma läksin palee direktori Valentin Tsaregorodtseviga läbi rääkima, siis ta andis mõista, et meie õhtu korraldamine on võimatu. Sain aru, et ma peaks pöörduma linnapea poole, sest palee on linna omandis,” ütles Kozlov.

Kirjas linnapeale kurtis Mari Ušemi juht, et neile kui Marimaa vanima organisatsiooni esindajatele on kõikjalt, kuhu nad on ruumi saamiseks pöördunud, vastatud eitavalt. Mari Ušemi esindajad loodavad, et linnavõimud siiski ei keeldu avaliku ürituse korraldamisest Keskpargis, kuhu marid igal aastal 26. aprillil mälestuste puu juurde kogunevad. Organisatsioon palus abi ka Venemaa presidendi täievoliliselt esindajalt Volga regioonis.

Kozlov juhtis tähelepanu, et Mari Ušemi 100. sünniaastapäevast pole ilmunud ridagi ei ametlikes massiteabevahendites ega marikeelsetes väljaannetes.

Mari Ušem on pea ainuke regionaalvõimust sõltumatu rahvuslik organisatsioon. Viimatiste riigiduuma ja kohaliku juhi valimiskampaaniate ajal toetasid mari ühiskonnategelased opositsioonis olevaid kommuniste. Mari Ušemi erakorralisel konverentsil veebruaris avaldasid organisatsiooni liikmed umbusaldust praegusele Mari vabariigi juhile Leonid Markelovile.

 

Allikas: Национальной организации Марий Эл «Марий Ушем» отказали в залах для празднования столетия со дня создания (7×7-journal.ru, 20.03.2017)