Jäta menüü vahele
27.01.2019

Mari teatrimees Vassili Pektejev tähistas sünnipäeva

26. jaanuaril tähistas oma 65. sünnipäeva Mari vabariigi M.  Šketani nimelise rahvusteatri kunstiline juht Vassili Pektejev.

Pektejev on huvitava saatusega ja andekas mees, keda aastail 1992-2000 valiti mitu korda Mari Rahva Kongressi esimeheks ehk onjožaks. Sel ajal korraldas ta aktiivselt soome-ugri rahvaste koostööd nii ühiskondlik-poliitilises elus kui ka teatrivaldkonnas. Ta oli Mari rahvusteatri kunstiline juht 1987-2002. Lisaks juhtimisvõimetele on ta üks hinnatumaid mari rahvalaulude esitajaid Marimaal, ta on kirjutanud nii luulet kui ka proosat. Ta on printsipiaalne inimene, kes mari kongressi esimehena läks kuni Venemaa konstitutsioonikohtuni välja nõudmises, et Mari Vabariigi president peab oskama mari keelt. Olles vabariigi juhtkonnaga opositsioonis, oli ta sunnitud 2002. aastal vabariigist lahkuma. Ise on ta nimetanud seda 16 aasta pikkust perioodi “elava surnu perioodiks”:  sa  elad, aga kõik kõnnivad sinust mööda, sa ei saa midagi teha oma rahva ja oma teatri heaks, sind justkui pole olemaski. Sellesse aega jäid ka teatrimehe eelmised juubelid. Peale võimuvahetust Mari Vabariigis kutsuti ta 2018. aastal taas Mari rahvusteatri kunstilise juhi ametisse. 

Fenno-Ugria soovib omalt poolt juubilarile õnne ja loomingulist edu, ja et mari keel teda jätkuvalt ümbritseks! Ise on Pektejev öelnud, et kui ta ei kuule nädal aega natukenegi mari keelt, jääb ta haigeks. 

Fenno-Ugria