Jäta menüü vahele
29.12.2020

Mari rahvuslik organisatsioon avaldas oma ajalehe

Фото: Одна из организаторов шахматного турнира Елена Ирдганова (вторая слева)

8. detsembril ilmus mari rahvusliku organisatsiooni „Mari ušemi“ (Mari liit) samanimeline ajaleht. „Aastaid tagasi oli organisatsioonil küll oma ajaleht „Mari tšang“ (Mari ärataja), kuid liidu praeguse esimehe Igor Kudrjavtsevi sõnul on see unustatud.

Kudrjavtsevi usub, et on uus väljaanne alles algus ja ajaleht kavatsetakse muuta tõsiseks infokandjaks Mari vabariigi meediamaastikul. Lehes kavatsetakse avaldada tõsiseid artikleid mari rahva elust Marimaal, samuti ollakse kriitiline võimude suhtes ja kavatsetakse juhtida tähelepanu vigadele, mida võimustruktuurid teevad.

Ajalehe keskne teema on suhtumine inimesesse ja tiraaž on 998 eksemplari. Ajaleht ilmub traditsiooniliselt paberikandjal, sest see ei ole kaotanud aktuaalsust ka täna, rõhutas Kudrjavtsev.

Milliseks kujuneb väljaande tiraaž ja sisu tulevikus, seda näitab aeg näitab. Ajaleht ilmub annetuste toel, lehe peatoimetajaks kinnitati kogenud literaat ja ajakirjanik Laid Šemjer (Vladimir Kozlov). Esialgu pole väljaanne ametlikult registreeritud.

Fenno-Ugria poolse kommentaarina lisame, et viimase kümne aasta jooksul pole Vene Föderatsioonis ilmunud ühtki uut soome-ugri keeltes trükitavat perioodilist väljaannet. Küll aga on kadunud mitmeid, seda nii lõputute toimetuste ühendamiste kui ka lihtsalt likvideerimise teel. Seega tegemist on üllatava uudisega ja eks aeg näitab kui elujõuliseks ja regulaarseks ajaleht osutub. Iga kirjapandud marikeelne sõna on aga väga väärtuslik.