Mari Kalkuni uuel plaadil “Ilmamõtsan” kõlab ka metsaneenets Juri Vella luule

Võrumaa juurtega laulja ja laululooja Mari Kalkuni kolmanda sooloplaadi “Ilmamõtsan” enamike palade muusika ja sõnade autor on Mari Kalkun, ent viisistatud on ka metsaneenetsist poeedi Juri Vella ja Mari nõbu, folklorist Andreas Kalkuni luulet. See on soe ja intiimne kuulamine, naismuusiku vastus täiskiirusel edasi kihutavale maailmale. 

Plaadi nimi „Ilmamõtsan” tuleneb võrokeelsest väljendist „ilmalaanen” ja tähistab maailma tervikuna, ent ka meie siseilmu. „Võromaalase jaoks on maailm võrreldav suure metsaga,” selgitab Kalkun. „Metsa kaudu mõtestatakse nii ennast kui ka maailma. „Ilmamõtsan” on minu maailm nii, nagu ma seda praegusel hetkel tajun. Minu kodu on Võrumaal, kuid ringireisiva muusikuna kogen loomulikult enda ümber ka seda „suurt” globaalset maailma ning selle võlu ja valu. Tunnen, et tänu oma tugevatele juurtele suudan ses kihutavas maailmas püsti püsida ja hakkama saada.”

marikalkun4

Plaadile, mille lood on laulutekstide kaudu seotud metsaga, annab soomeugrilikku mõõdet metsaneenetsikeelse pealkirjaga pala “Ngadei!”, mis on inspireeritud metsaneenetsi kirjaniku, põhjapõdrakasvataja ja keskkonnakaitsja Juri Vella luuletusest “Põhjapõdrakasvataja laul”. “Mind paelus see luuletus oma äärmise tundlikkuse poolest. Ühtpidi kõlab see kui lihtne armastusluule (kuigi pühendusega põhjapõdrale), teistpidi on paari rea sisse kätketud soome-ugri rahvaste habras maailm ja saatus,” rääkis Mari, kuidas juba ammu kõrvale pandud ja meloodiana sündinud luuletus sai oma lõpliku vormi just plaadi “Ilmamõtsan” jaoks.

Hingepugeva häälega muusiku uuel plaadil kõlab 12 lugu eesti ja võru keeles. Teemad on üldinimlikud, inspireeritud loodusest ja inimese eluringist. “Minu jaoks on väga oluline isiklik suhe teemaga, millest laulan,” sõnab muusik. “Nii on mitmed plaadil kõlavad lood pühendatud minu lähedastele ja pühitsevad murrangulisi hetki meie elus – sündi, surma, pulmi, aga ka argipäeva ilu tabamisi.”

Helipildis eksperimenteerib Mari Kalkun kanneldega, tuues selle arhailise pilli mängleva kergusega 21. sajandisse. Lisaks 12keelsele väikekandlele ja 36keelsele bassidega kodukandlele mängib Mari plaadil akordioni, harmooniumi, kellamängu, helinaid, jalatümpsu, šeikerit ja luuvurri.

Mari Kalkuni uus plaat “Ilmamõtsan” on alates 10. novembrist müügil poodides ja peatselt ka digilevis. Kahe uue looga saab tutvuda siit: “Tummõhit tsõõrõ” ja “Mõtsavele mäng”.

Plaadi esitluskontserdid toimuvad:

T, 28.11 kell 19.00 Tallinnas KUMUs
K, 29.11 kell 19.00 Tartus Eesti Rahva Muuseumis
N, 30.11 kell 19.00 Viljandis Pärimusmuusika Aidas
L, 2.12 kell 18.00 Paides Wabalinna Majas
P, 3.12 kell 18.00 Võrus kultuurimajas Kannel
K, 6.12 kell 19.00 Pärnus teatris Endla

Tallinna, Tartu ja Pärnu kontsert toimuvad koostöös JõuluJazziga.

Mari Kalkunilt on seni ilmunud neli albumit, neist kaks – “Üü tulõk” (2007) ja “Vihmakõnõ” (2010) – sooloplaadid. Tema muusikat on avaldatud ja ta on esinenud nii Euroopas kui ka viimasel ajal järjest tihedamini Jaapanis. 2015. aastal rahvusvahelise ansambliga Mari Kalkun & Runorun salvestatud album “Tii ilo” nomineeriti 2015. aasta etnomuusika albumi tiitlile nii Eesti kui ka Soome muusikaauhindadel.

Fotosid Mari Kalkunist ja plaadi esikaanest saab alla laadida goo.gl/eWiFMn (fotode autor Ruudu Rahumaru).

Lisainfo:
Mari Kalkun, marikalkun@gmail.com
Katre Ratassepp, katre.ratassepp@gmail.com
Veeb: www.marikalkun.com
Facebook
Instagram
Soundcloud

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Sildid:, ,