Ilmunud on Fenno-Ugria Asutuse aastaraamat 2020
“Soome-ugri sõlmed 2020” jätkab põlisrahvaste keelte turgutamise ja õpetamise lainel, sest alanud on ÜRO põliskeelte kümnend.
”Soome-ugri sõlmed” on kokkuvõte MTÜ Fenno-Ugria Asutuse ja partnerite tegevusest soome-ugri rahvaste tutvustamisel ja uurimisel 2020. aasta vältel. Keskseks teemaks on seekord ohustatud väikekeelte ja kultuuride edasi andmine lastele ja noortele, mida käsitleb keeleteadlane Indrek Park. Mitu aastat kestnud filmiõppe suurprojektist põhjahantide, maride ja karjalaste juures kirjutab dokumentalist ja filmipedagoog Eva Kübar. Soome-ugri rahvaste kujutamist kunstis analüüsib Kumus toimunud näituse “Vallutaja pilk” põhjal ajaloolane Linda Kaljundi.
Kui seni on teadvustatud, et meie sugulasrahvaste ellujäämise võtmeküsimuseks on omapärase linnakultuuri kujunemine ja moderniseerumine, siis viimasel ajal on sellele lisandunud vajadus luua omakeelset küberruumi. Digikultuuri aasta raames Tallinnas toimunud võrgukonverentsi tulemusi tutvustab Fenno-Ugria Asutuse nõunik Jaak Prozes.
Nagu tavapäraselt leiduvad aastaraamatust ülevaated kultuurisündmustest, teiste seas soome-ugri kultuuripealinna sündmustest Baškortostani mari külas Miškanis (Miškino), Ingeri päeva tähistamisest Narvas ja muidugi hõimupäevadest Tallinnas ja Tartus. Veel kirjutatakse Veljo Tormise kooriloomingul põhinevast kontsertlavastustest “Lindude äratamine”, mida esitas segakoor Vox Populi helilooja sünnikodus Kõrveaial.
Kuna reisid hõimurahvaste juurde olid eelmisel aastal pärsitud, siis on avaldatud hoopis Tiiu ja Enn Ernitsa kirjeldused mõnekümne aasta tagusest retkest Tihvini karjalaste juurde. Ojati-Vepsa Ladva külas elanud Maria Abramovat meenutavad ja tema eluteed kirjeldavad aga Madis Arukask ja Eva Saar.
Fennougristika on valdkondadevahelise uurimistöö tulemusel jõudmas uuele tasandile. Ülemöödunud aastal ilmus arheoloog Valter Langi suurepärane monograafia “Läänemeresoome tulemised”, mis on tänaseks tõlgitud ka soome keelde. Raamatust kirjutavad Anti Lillak ja Helsingi ülikooli fennougristika professor Riho Grünthal.
Loomulikult on ikka neid, kes on pälvinud tunnustust ja auhindu teaduse, ühiskondliku tegevuse või kirjanduse alal.
Raamat on mõeldud meie sugulasrahvaste ajaloost ja kultuurist huvitunud laiemale lugejaskonnale. Toimetaja: Taisto-Kalevi Raudalainen Keeletoimetaja: Kristi Kingo Küljendaja: Sirje Ratso Kaanekujundus: Peeter Laurits Tõlge vene keelde: Alla Lašmanova Trükikoda: JustPrint OÜ Kaanekujunduses on kasutatud fotot loitsivast nganassaani šamaanist Demnimest, keda Lennart Meri poolt 1977. aastal korraldatud ekspeditsioonil filmis Rein Maran. Raamatut saab tellida kirjutades aadressile info@fennougria.ee. Raamat on müügil ka raamatukauplustes Apollo ja Rahva Raamat.