Jäta menüü vahele
24.09.2018

Läti Ülikool asutas liivi keelt ja kultuuri uuriva instituudi

My beautiful picture

Läti Ülikool asutas Liivi instituudi, mis on esimene liivi keele ja kultuuri uurimisele keskenduv teadusasutus maailmas. Et Baltimaade ajalugu algab liivlastest, on Liivi instituudi töö oluline ka Eestile.

Reede õhtul oli Läti Ülikooli suures aulas koos muljetavaldav hulk inimesi, kes liivi keele ja kultuuri hoidmise ja uurimisega tegelavad. Kui mõelda, et ainult 250 inimest peab end liivlasteks ja räägib liivi keelt ning trend on tõusev, siis on Liivi instituudil arenguruumi ja tööd küll, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Liivlaste ala on võtnud kõige tähtsama osa Lätist – ranniku, kogu praeguse Riia ala, nii et siin kindlasti tulevad uued vaatenurgad,” ütles Tartu ülikooli emeriitprofessor Tiit-Rein Viitso.

Liivi instituut alustab esialgu nelja teaduriga Läti Ülikooli innovatsioonikeskuse koosseisus.

Lätis nimetatakse liivlasi põhiseaduses. “Läti põhiseaduse sissejuhatuses on öeldud, et Läti kultuuriidentiteedi Euroopa kultuuriruumis moodustavad läti ja liivi kultuur,” selgitas Läti Ülikooli rektor Indrikis Muižnieks.

Aga ka Eesti jaoks on liivlased kui tüvi, kes kestnud läbi ajaloo tänapäeva välja.

“Liivlased on meile üks lähemaid hõimurahvaid, kel on oma kindel koht meie enda rahvusliku identiteedi väljakujunemises,” ütles Eesti suursaadik Lätis Arti Hilpus.

Liivi instituut alustab uurimisasutusena, kuid tahab jõuda ka õpetamiseni.

“Kolme-nelja aasta jooksul loodame saada ka alalisi õppeprogramme Läti Ülikoolis, mis on just liivi keele ja kultuuri sissejuhatusõpe,” kinnitas Läti ülikooli Liivi instituudi juhataja Valts Ernštreits.

Liivi keelt sai Läti Ülikoolis õppida ka seni, kuid selle osa oli väike. Samuti saab liivi keelt omandada Tartus.

Allikas: Ragnar Kond, Riia, ERR.EE