Jäta menüü vahele
17.12.2018

EV 100: Eesti filmid Marimaal

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul viib MTÜ Soome-Ugri Filmifond aasta lõpus Venemaale valiku viimastel aastatel Eestis valminud anima- ja mängufilme. Eesti filme saab nautida nii Mari El vabariigi pealinnas Joškar-Olas kui ka väiksemates külakoolides ja -kultuurimajades.

Filmiekspeditsioon Marimaale toimub 21. detsembrist kuni 6. jaanuarini. Joškar-Olas näidatakse filme M. Šketani nimelises Mari rahvusteatris, kus toimub kohtumine ka teatri näitlejate ja lavastajatega. Seejärel sõidetakse pealinnast kaugemale, et ka külades saaksid inimesed Eesti filme nautida. Plaanis on külastada ka soome-ugri kultuuripealinna 2019 Untšot (vene k. Šorunža). Esitletakse mitmeid Eesti juubeliaasta puhul valminud teoseid.  Näiteks Eestis publikurekordeid löönud Joosep Matjuse eepilist dokumentaalfilmi “Tuulte tahutud maa”. Animafilmidest viiakse külakostiks Eesti Rahva Muuseumi ja Joonisfilmi koostöös valminud hõimurahvaste muinaslugudel põhinevad animafilmid näitusele „Uurali kaja“. Need pakuvad alati äratundmisrõõmu, sest eesti parimate animaatorite loodud filmid on soome-ugri rahvaste keeltes.

Soome-ugri filmifestival SUFF on aastaid arendanud koostööd hõimurahvastega ja näidanud Eesti filme Venemaal soome-ugri rahvaste asualadel, samuti toonud hõimurahvaste filme Eestisse. Juba viis aastat on  SUFF korraldanud Lõuna-Eestis Soome-Ugri Filmifestivali, mis on kujunenud soome-ugri rahvaste filmitegijate kohtumispaigaks ja neile peaaegu ainsaks võimaluseks oma filme suurel festivaliekraanil näidata. SUFFi filmiekspeditsioonidel Venemaale on korraldatud hantide, maride, Siberi eestlaste ja setode, karjalaste, vepslaste ja udmurtide noortele filmihuvilistele ka õpitube, oma filmioskusi saavad täiendada ka marid.

Filmireisi Marimaale korraldab SUFF koostöös MTÜ Fenno-Ugria Asutusega EV100 välisprogrammi ja Haridus- ja Teadusministeeriumi Hõimurahvaste programmi toel.