Jäta menüü vahele
29.10.2019

Lahkus ansambli Buranovskie Babuški särav solist Natalja Pugatšova

Venemaale Eurovisioonil teise koha toonud legendaarne udmurdi vanaemade ansambel on korduvalt ka Eestis esinenud.

Udmurdimaal, Brani ehk Buranovo külas suri 26. oktoobril 83 aasta vanusena üks säravamaid ansambli Buranovskie Babuški liikmeid, solist Natalja Pugatšova. 28. oktoobril oleks ta saanud 84 aastat vanaks. Surma põhjusena mainitakse vähki.

Leinas pole üksnes enam kui 600 elanikuga küla, mille tõi maailma ekraanidele Pugatšova koos teiste külanaistega, kui alustas rokkhittide udmurdi keeles laulmist, lisaks loomulikult ka udmurdi rahvalulud. Nii Venemaa kui soome-ugri riikide ja piirkondade kanalid toovad ära kurva teate.

„Väga kurvad uudised Udmurdimaalt, lahkunud on üks säravamaid Brangurti (Buranovo) memmedest. Igavene mälestus!” Nii kirjutab Eestis hõimuliikumist edendav sihtasutus Fenno-Ugria oma lehel.

Babuškatest kõige väiksemat, kuid kõige säravamat mainitakse järelehüüetes kui elurõõmu ja siiruse etaloni. Tema ja teiste vanaemade tegevust jääb Brani ehk Buranovo külla meenutama kirik, mille vanaemad kuulsaks saanuna lasid ehitada oma kontsertidel kogutud raha eest. Külas kirik puudus, see oli hävitatud 1939.

Esmakordselt tõi toona alles kuulsust koguvate memmede loo Eesti lugejate ette Rein Sikk Eesti Päevalehes 2009 aastal artiklina: “Udmurdi vanaemad laulavad rokki“.

Artikli allikas: Maaleht, 29.10.2019, Rein Sikk.