Jäta menüü vahele
20.01.2017

Kihnu sõnaraamatu esmaesitlus Pärnus

Laupäeval, 21. jaanuaril 2017 kell 12.00 esitletakse Pärnus Uue Kunsti Muuseumis uhiuut Kihnu sõnaraamatut, mille on koostanud kihnlased Reene Leas, Silvi Murulauk ja Reti Könninge ning saarlasest keeleteadlane Ellen Niit.

Tegemist on mahukaima Kihnu keeleraamatuga, mis toob esile kihnlaste eripärase sõnavara ning annab edasi saarerahvale iseloomulikku töö- ja kultuurielu. Sõnastik ei piirdu sõnade tähenduse seletamisega eesti keeles, vaid iga sõna järel on näitelaused, kus on näha sõnade tegelik kasutus murdekeeles. Raamatust leiab veel valiku isiku- ja kohanimesid ning peotäie värvifotosid Kihnu kirjade ehk mustritega.

Sõnaraamat on mõeldud eelkõige kihnlastele, kuid ka kõigile huvilistele, kihnu keele õppijatele ja kasutajatele. Suure töö on teinud Kihnu Kielekoda, kus on läbi arutatud enamik sõnatähendusi ning näitelauseid. Sõnaraamatu väljaandjad on Eest Keele Instituut, Kihnu Kultuuri Instituut ning Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut. Teose on toimetanud akadeemik Karl Pajusalu ja vanemteadur Jüri Viikberg. Väljaandmist toetasid Rahvakultuuri Keskuse kultuuriprogramm Kihnu Kultuuriruum, Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Keele Sihtasutus.

Esitlusel räägivad raamatu sünniloost selle koostajad ja toimetajad. Järgneb arutelu, kuidas elavdada Kihnu ja teiste murdekeelte kasutamist, süstida neisse elujõudu nii praegusteks kui ka tulevasteks aegadeks.

Kihnu sõnaraamat jõuab oma kodusaarele esitlusel, mis toimub Kihnu Muuseumis saare päeval märtsikuus.

Lähem info raamatust: Reet Könninge, +372 5611 1565, Kihnu Kultuuri Instituut

Allikas: kultuur.info

 

„Kihnu sõnaraamat“ lisandub viienda köitena EKI väikeste murdesõnastike sarja, milles on juba ilmunud „Vanapärase Võru murde sõnaraamat“ (2011), „Mulgi sõnastik“ (2013), „Hiiu sõnaraamat“ (2015) ja „Idamurde sõnastik“ (2016).

 

Veel:
Kihnu sõnaraamat entervetis
20.01.2017 Ilmunud on Kihnu sõnaraamat (ERR, “Terevisioon”)
20.01.2017 Küsimuste sadu: Jüri Viikberg Kihnu sõnaraamatust (Raadio Elmar)

kihnusonarmtesikaas__scaled