Jäta menüü vahele
29.03.2020

Karjalaste rahvuslipp tähistas 100. sünnipäeva

Allikas: Wikipedia
Karjala lipp Karjala laulupeol, 2012. aastal. Foto: Heiko Kruusi

Täna, sada aastat tagasi, 29. märtsil 1920 kinnitas Valgemere Karjala (Viena-Karjala) valdade esindajate kongress välja Põhja-Karjala (Uhtua) vabariigi vapi ja lipu.  

Karjalas, venekeelses sotsiaalvõrgustikus VKontakte tegutsev initsiatiivgrupp „Karjala keelele Karjalas ametlik staatus“, kutsus üles tähistama karjalaste rahvuslipu juubelit.

Kuna koroonaviiruse tõttu on avalikud üritused sealgi keelatud, siis eraldi sündmusi selle puhul ei korraldatud. Küll aga kuulutati välja karjala lipu teemaline fotokonkurss ja sotsiaalvõrgustikes avaldati arvukalt armsaid pilte karjalastest koos oma rahvuslipuga. Pilte saab vaadata siin.

Skandinaavia ristilippude eeskujul kujundatud lipu autoriks on tuntud Soome kunstnik Akseli Gallen-Kallela. Selle roheline taustavärv sümboliseerib Karjala metsi, ristil kasutatud must ja punane on aga karjalaste rahvusvärvid.

Kogu sajandi on lipp olnud karjalaste ja Karjala identiteedi osaks, hoolimata sellest, et teda on korduvalt püütud olematuks muuta. Kuigi Karjala Vabariigi ametlikuks lipuks ta ei saanud, peavad karjalased lippu praegugi oma rahvuslipuks ja üheks tähtsaimaks karjala rahvuslikuks sümboliks. Sajandi jooksul on püütud seda lippu unustada ja keelustada, kuid karjalased tunnevad ta üle uhkust.

1992. aastal võttis I Karjala Vabariigi karjalaste, soomlaste ja vepslaste kongress vastu otsuse kinnitada lipp Karjala Vabariigi riigilipuks. Paraku leidis Karjala Vabariigi ülemnõukogu, et lipp ei kajasta Karjalas pea sajandi jooksul toimunud muudatusi ja seega on ta vabariigi ametliku lipuna sobimatu.

Fenno-Ugria soovib siiski karjalastele palju õnne!

Allikas: VKontakte (29.03.2020).

Allikas: Wikipedia